10 Temmuz 2013 Çarşamba

Üsküdar Doğancılar Parkı Forumu Notları (9 Temmuz)

ÖN NOT:

Üsküdar sakinleri olarak Doğancılar Parkı’ndaki Forumumuz için 09.07.2013 tarihinde, saat: 20.30’da toplandık. Yer soframızda hem Türk Mutfağı hem de Vegan mutfağı olmak üzere ilk iftarımızı yaptık.

YENİ ÖNERİLER VE YENİ GÜNDEM
- BAĞIŞ KUTUSU talebi dile getirildi ve kabul gördü. Çay, kahve, yemek vb. servislerinin olduğu masaya bir bağış kutusu konularak, buradan elde edilecek gelir forum ihtiyaçlarına ayrılacaktır. 
- CİHANGİR PARK’TA park temsilcileri toplanıyor. Her hafta gerçekleştirilmek üzere karar alınan bu görüşmelere gidebilecek üye ve yedekler kendi aralarında bir koordinasyon oluşturmalıdırlar.
- SULTAN SUCUKLARI REKLAMI, billboard ve reklam panolarında dikkatimizi çekti. Reklamda sucuk üretiminin “Hanbeli, Hanefi, Maliki ve Şafii mezheplerinin helal et kesimi” yönergelerine uygun olarak yapıldığı yer almaktadır. Forum olarak şunları sorgulamalıyız: Diğer mezhepler neredeler? Burada bilinçaltına bir mesaj mı var? Sorularımızı geliştirerek Sultan Sucukları’na ileteceğiz, gelecek cevaba göre tekrar aksiyon alacağız. “Helal Sertifikalı” tabir edilen diğer üreticiler kimlerdir, hangi kurallara veya standartlara göre işleri yürütürler? Kurban kesim ritüelleri mezhepler arası nasıl farklılıklar gösterir? Fikir önerilerini bekliyoruz.
- YEDİ KULE BOSTANLARI tahrip edilmiştir. Fatih Belediyesi’ne bağlı olan 70.000 metrekarelik bostan alanında yüzlerce yıldır meyve sebze üretimi yapılmaktadır. Harvard ve Koç Üniversitelerinden tarihçiler, 6 Temmuz'da bostanı ziyaret ettiler ve yıkılan bostanın tarihini belediyeye anlattılar. Belediye Başkanı’ndan gelen tepki “Gaza mı geldiniz?” oldu. Fatih Belediye Başkanı’nı "duyarlılığından" ve üslubundan dolayı tebrik ediyoruz. Bostanı işleten emekçiler “Ürünümüzü toplayamadık, yıkımı 1 hafta önce haber verdiler, bari ürünü toplasaydık” diyor. Herkesi duyarlılığa davet ediyorlar. “Bu alan içerisinde düzenleme yapılması gerektiği aşikârdır” bostan sahipleri de bu görüşü savunmaktadır ancak gerek zamanlama gerekse proje konusunda karanlık noktalar vardır. 

- Suni Çimlerin çevreye çok zararlı olduğu, ağaçları körelttiği, verimi düşürdüğü ve canlıları öldürdüğü kısa ama önemli bir not olarak geçilmiştir.
- PLANLADIĞIMIZ YÜRÜYÜŞLERE, Ramazan süresince ara verilmesi, iftardan sonraki insan yoğunluğu sebebiyle güvenli olmayabileceği konuşulmuş ve genel kabul görmüştür. Özellike “Neden” yürüyeceğimizi ve temamızı belirleyerek diğer çağrılarla çakışmayacak vaziyete dönüştürülmesi gerekliliği konuşulmuştur.
- HACIVAT KARAGÖZ gösterimi, 10 Temmuz saat 22:00’de yapılacaktır. Çevre parklara ve özellikle çocuk parklarına duyuralım. Gösterim için uzatmalı elektrik kablosuna ihtiyacımız var. Evlerimizden uzatmalı 3’lü kablolardan getirmemiz gerekiyor. Lütfen unutmayalım.
- ABBASAĞA PARKI’nda Boğaziçi Üniversitesinden bir grup boykot çağrısı yapmıştır. Amaçlanan tüketici kooperatifi kurarak ihtiyaçlarımızı direk olarak üreticilerden temin etmek, aradaki marka, tedarikçi ve diğer bazı zincirlerin aradan çıkarılması temeline dayanmaktadır. Böylece hem ürünler bizlere daha uygun fiyatlara gelmiş olacak hem de aradan kar elde eden firmaları çıkmaza sokmuş olacağız. 
- HAYVANLAR için su kapları yapıyoruz. 1 kiloluk yoğurt kaplarımızı parkımıza getiriyor ve su kapları üretiyoruz.

TAKİPTE OLAN VE SÜRECİ İŞLEYEN KONULAR 
- ÖĞDÜL SOKAKTAKİ BOŞ ALANIN (eski odunluk) yeşil alana dönüştürülmesi isteği üzerine, yetkililer sosyal medya aracılığıyla açıklama yapmış, açıklamada bu projenin 2013 dönemi içerisinde yer almadığını ancak 2014 senesi içerisinde bu projeyi gerçekleştirecekleri mesajını vermişlerdir. Forumdan bu konuda gelen sorular ve eleştiriler ise; yoğun talep olmasına rağmen neden 2013 programına alınamayacağının sorgulanması, belediyeden sorularımıza cevap alabilmemiz için ısrarcı ve takipçi olmamız gerektiğinin özellikle altı çizilmiştir.
- SELİMİYE PARKI içerisinde düzenlemelere başlanmıştır. Basketbol sahasının konumu değiştirilmiş, ortaya havuz yapılmak üzere çalışmalara başlanmıştır. Bu alanın Selimiye Özel Hastanesi sınırları içerisine katılabileceği söylentisi ortada dolaşıyor. Ağaçların kesilip kesilmediği konusunda kesin bilgi olmamakla beraber projenin takipçisi olduğumuzu ve taleplerimizde kararlı olduğumuzu ilgililere, çevreye ve esnafa her fırsatta yansıtacağız. Çalışma yapılan alanda çınar ağaçları bulunmaktadır ancak Belediye çalışanları ağaçları tanımadıklarından dolayı alanda çınar ağacı olmadığını söylüyorlar. İlgilenenler için, Proje ilgili muhtarlığın panosunda asılıdır.
- ORGANİK deterjan ve bazı tüketim maddelerinin evde yapımıyla ilgili ciddi boyutta atölye çalışması beklenmektedir. İlgili ve bilgili arkadaşlar lütfen ilk forumda konuyu dile getirerek moderasyona isimlerini yazdırsınlar.

ETKİNLİK TAKVİMİ
10.07.2013 - Çarşamba Saat 22:00 Hacıvat ve Karagöz Perde Oyunu
11.07.2013 - Cuma Saat 22:00 Ekümenopolis film gösterimi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder