15 Temmuz 2013 Pazartesi

Cennet Mahallesi Forum Notları (14 Temmuz)

CENNET MAHALLESİ  14 Temmuz (Pazar) FORUMU SONUÇ METNİ

Forumumuz saat 18:00’de yeni katılımcılarla birlikte toplandı. Genel değerlendirme, fikir alış-verişi ve genel önerilerle devam eden konuşmalar, bazı önerilerin karara bağlanıp etkinlik günlerinin belirlenmesiyle son buldu.
- Ben 68 kuşağıyım. Cennet aslında tam bir devrimciydi. 70’li yıllarda partililer bizim üzerimden hareket etti ve buradaki o devrimci gücü kendi adlarına çok kullandı. 80 sonrası ise memleketin genelinde olduğu gibi burası da suskunluğa büründü. Şu an potansiyel yok gibi görünse de halen Cennet aslını korumaktadır. Başımızda pek çok tehlike var. Mesela şehrim için uygulanacak bazı projelerin başında ”Köprü” ve “Kanal İstanbul” geliyor. Bunların hayata geçirilmemesi için yapılacak her tür çalışmada seve seve var olurum.
- 50 yaşında bir kadınım ve hayatımda ilk defa bir yürüyüşe katıldım. Gençlere yapılan zulmü hazmedemedim. Tüm haksızlıkların, adaletsizliklerin bitmesini istiyorum. Hâlâ amaçsızca dolaşan bir kısım gençlik var. Onları “Sen nasıl bir foruma katılmıyorsun?” sorusuyla apolitik olmanın olanlarla ilgilenmemek olmadığı, memleketleri için duyarlı olmaları gerektiğine dikkat çekerek, forumlara katılmasını sağlamalıyız.
- Meşru olan halk meclisleridir. Rantçılığa karşı halk bilinçlendirilmeli. TMMOB’ye sahip çıkmalıyız. Siyasal ve parasal sistem sorgulanmalı. ABD-merkez Bankası sorgulanmalı. Gezi sinerjisinin parlamentoya atfedilmesi son derece yanlıştır. İman etmek istercesine ille de birilerini aramaya gerek yok. Halk olarak bu meclislerde herkes kendi sözünü söyleyebilmekte ve ortak doğrularla yol alabilmekte. Çalışmalar sanatsal ve kültürel ortak doğrularla da devam ediyor. Bir gün forum temsilcileri gerekli olduğunda seçilecek temsilciyle diğer forum katılımcıları aynı seviyede olmalı. Hatta yarın yönetimin en başında temsil edecek kişi bizlerden yukarıda sayılmamalı, bizler hareketlerini kontrol edebilmeli, gerektiğinde yakasına yapışabilmeliyiz. Eğer yönetimden bahsediyorsak ki bu kelime çok açıktır “YÖN + ETMEK”, bunu böylesi bir ifadeyle tasvir edebiliriz. “YÖNETİM KIZLARDA OLMALI, KONTROLÜ ANNELERDE.”
Konuşmalar sonunda alınan etkinlik kararları:
1. 18 Temmuz Perşembe günü saat 21:30’da Hürriyet Caddesi’nde Müzik Dinletisiyle birlikte Çapulcu Tezgâhı açılacak. Bu tezgâhta artık kullanmadığımız ürünlerin takası yapılabilecek.
2. 21 Temmuz Pazar 17:00’de Hürriyet Caddesi’nde “Direniş Fotoğraf Sergisi” açılacak. Müzik Dinletisinin de olacağı bu sergide aynı zamanda “Müzik, Tiyatro, Resim Atölyeleri”ne kayıt alınacak. Cadde halkına ‘neden direnişte’ olduğumuzu anlatan bir  “Çapulcu Mektubu”  dağıtılacak.
3. Kurulan “Sinema Atölyesi”ndeki gönüllü arkadaşlar, direnişle ilgili videolar hazırlayacak.
4. Direniş nedenleri anlatabilecek konusunda uzman kişilerle ve neden desteklediklerini anlatacak ünlülerle irtibata geçilerek söyleşi günleri saptanacak.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder