10 Temmuz 2013 Çarşamba

4. Levent Sporcular Parkı Forum Notları (9 Temmuz)

Forumumuz bugün konuşulacak başlıklar hakkında genel bilgilendirmeler yapılarak başladı. Medya konusu başlangıç konumuzdu.

- Medya günün önemsenen konusuydu. Gazeteci olan bir katılımcımız medya konusunu konuşmaya öncelikle dışarıdan nasıl göründüğünü sorgulayarak başlanması gerektiğini vurguladı. Diğer bir katılımcımız konu ile ilgili araştırma yaptığı George Orwell’in tespit ve örneklerini paylaştı. Orwell’e göre “Medyaya hakimseniz, ülkeye hakimsiniz” dir. Siyaset içindeki kavramların ve olayların içi boş ve son derece yalan ve yanlış bilgiler içermesine rağmen medya tarafından halka propagandasının yapılması konuşuldu. Çoğu televizyon kanalının yandaşlığından bahsedildi. İsimleri belli olan ve belirtmek de gerekirse “Halk TV”, “Ulusal Kanal”, “Artı Bir TV” televizyon kanallarının izlendiği belirtildi.
- Medyanın halkı bilinçlendirmede tamamen pasif kaldığı belirtildi. Bu konuda medyanın görevini sosyal medya ve çeşitli sivil toplum örgütlerinin yaptığından bahsedildi. Bir katılımcı ise örgütlü toplumdan bahsederek örgütlenmenin ve hareketleşmenin sözcük anlamlarına değindi. Hitlerin bir konuşmasından bahsedildi. Bilgili bir toplumun her türlü gücün başına gelebileceğinden bahsedildi. Yine bunların yapılması için tek yolun gerekli örgütlenmeyi sağlayabilmek olduğu forumdaki herkesin katıldığı ortak fikirdi.
- Gazeteci olan konuşmacımız medya ve gazetecilikle ile ilgili ayrıntılı ve aydınlatıcı bilgiler aktardı. Eskiden medyanın sadece gazetelerden oluştuğundan ve bu yüzden gazete patronlarının aynı zamanda günümüzde adı o şekilde anılan medya patronu olduğundan söz etti. Önceki yıllarda gazete patronları sadece medya sektörü ile ilgilenirken belli bir dönemdir medya patronlarının sadece medya ile ilgilenmeyip paranın ve sermayenin havuzuna katıldıklarından bahsetti. Bu da halkı bilgilendirirken sermaye kiminse, yayının da o kurum ve kişilerin isteği doğrultusunda yapıldığını gösteriyor. Yani sermaye kiminse yayın aynı paralelliktedir. Katılımcımız, bütün bunların bir kapıya açılıp hükümet kimdeyse hükümetin alacağı kararların gazete sahiplerini ilgilendirdiğinden ve gazete patronlarının da güç kimdeyse ondan yani iktidardan yana olduğundan bahsetti.
- Batı demokrasisi standartlarından bahsedildi. Medyada sendikal bir yaşam olmadığından bahsedildi. Medyanın sırt dayaması için sendikal hakları olması fikri paylaşıldı.
- Medyanın örgütlü ve sosyal medya olmak üzere ikiye ayrıldığından söz edildi. Ve sosyal medyanın artık daha çok ağırlık kazandığından, toplumda 3G ve internet ile büyük bilgi paylaşımlarının yapıldığından bahsedildi.
- Halkın öğrenme hakkı olduğu, milyonlarca insanın neler olup bittiğini öğrenmesi gerektiği ve insanların medyanın yalanlarından ve yalan haberlerinden bıktığı ortak görüşlerdi. Türkiye içinde ayrışma olduğunda ülkemizin korkuya ve öfkeye teslim olmasından ve bu tip olaylar sırasında Mısır’daki olayları medyadan izleyebilirken neden kendi içimizdeki olayları izleyemiyoruz sorusu vurgulanması gereken önemli bir noktaydı. Medyanın teknik tarafının müthiş olduğundan fakat halkın her şeyi sansürsüz olarak sosyal medya ve Halk TV gibi belli kanallardan öğrendiğinden bahsedildi. Bu olayların önüne geçilmesi için ortak fikir medyada örgütlü olması gerektiğiydi.
- RTÜK’ün Ulusal Kanal’a ve Halk TV’ye vermiş olduğu cezalar eleştirildi. Ayrıca Halk TV’nin Digitürkten kaldırılması da eleştirildi.
- Yiğit Bulut’un Başbakana baş danışman olması da eleştirilen başka bir konuydu. Bununla birlikte şahsın geçmişteki faaliyetleri ve o zamandan beri süregelen yandaşlık hırsı konuşuldu.
- Polis şiddeti üzerine konuşmalar yapıldı ama vakit darlığından çok üzerinde durulamadı. Yarın akşamki Forumumuzda polis şiddeti ile konuşmalar ve fikir alışverişleri devam edecektir.
- Boykot uygulanabilecek isimlerin listesinin Facebook’taki “Sporcular Parkı Forum” grubumuzda olduğunun bilgisi verildi.
- İletişim çalışma grubu için katılımlar sağlandı.
- Çalışma grubu önerileri alındı ve çalışma grupları açılacak.
-Daha sonra serbest kürsü ile devam edildi ve Forumumuz noktalandı.

* 10 Temmuz için belirlenen gündem maddeleri:
- Polis Şiddeti (ile devam edilecek)
- Kadına Yönelik Şiddet ve Kadın Hakları
- Ülke Ekonomisinin Durumu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder