16 Temmuz 2013 Salı

Eskişehir Ali İsmail Korkmaz Parkı (Eti Park) Forum Notları (14 Temmuz)

- TMMOB yasasında yapılan değişiklikten, bunun öneminden, TMMOB’un varlığının ve uygulamalarının önemi ve gereğinden bahsedildi. Gezi Parkı eylemlerine olan katılımları ve insan yaşamı adına önemli olan varlığından ötürü önümüzdeki cumartesi yani 20 Temmuz da TMMOB’un düzenlediği eylem Forum’un her cumartesi düzenlediği eylemle ortaklaştırıldı. 20 Temmuz saat 21:00’da Espark önünde toplanılacak bir yürüyüş düzenlenip basın açıklamasıyla bitirilecek.

- 12 Temmuzda yapılan foruma katılım gösteren bir avukat, Ali’nin faillerinin bulunması için tanıklık konusunda yardıma ihtiyaç olduğu duyurusu yapmasının ardından İHD ile birlikte ortak yapılan afiş ve sticker çalışmaları şehrin bir çok yerine yapıştırıldı.

- Ali’nin abisi Gürkan Korkmaz ile telefon konuşması yaptığını bildiren konuşmacı Abisi’nin selamlarını iletti ve Eskişehir’de Ali için yapılanlardan haberdar olduğunu dile getirdi. Ali’nin 7’si için Eskişehir’de lokma gibi bir şey dağıtılabileceğini bunun insanlara Ali’nin durumunu anlatabilmek için iyi bir yol olduğu söylendi. Daha öncesinde kurulmak istenen Yeryüzü Sofrası fikri de Halk Sofrası adıyla kabul görünce helva dağıtımı ile ikisi birleştirildi. Çarşamba saat 20:00’da adalarda sofralar kurulacak ve helva dağıtımı yapılacak. Aynı zamanda Ali için bir fotoğraf sergisi de olacak.

- Eylemlerde AKP’ye yürünmeli denildi.

- Ali’nin adının Anadolu Üniversitesi Kütüphanesi’ne verilme fikrinin önemli olduğu bunun için Rektörlüğe bir yürüyüş düzenlemesi yürüyüş sonunda 3-4 kişinin rektörle görüşmesi fikri var. Eğer bu şekilde sonuç alınamazsa biz fiili olarak oraya bir tabela koyabiliriz de denildi. Facebok üzerinde ismin kütüphaneye verilmesi adına açılan gruba katılım gösterilmesi talebi yapıldı .

- Eylemlerimizde Antakya’yı da dile getirmeli ve anmalıyız.

- Adliye için düşünülen Adalet Nöbetlerinin önemli olduğunu dile getiren pek çok kişi oldu. Adliyede Nöbet tutulmasının orada duranlar açısından güvenlik sıkıntısı oluşturacağı söylendi. Bu gündem Salı günkü forumda tekrar konuşulacak.

-Bizim yaş grubumuzdaki insanların Ali’den haberi yok diyen bir ablamız bunun duyurulması için çaba gösterilmesi gerektiğiniz söyledi. Helva dağıtımı, afiş ve stickerlar bir başlangıç olacaktır.

-Balmumu müzesinde Ali için de bir heykel yapılabilir fikri var. Fikir detaylandırılmadı.

-Eskişehirdeki Demokratik Kitle Örgütleri ile organik bir bağın olması organize edilen eylemlerin çakışmaması ve birlikte yapılabilmesi adına önemlidir gereklidir denildi.

-Artık Eskişehir’de de diğer illerde de polisin saldırmadığını bunun yerine eli sopalıların, silahlıların saldırdığı söylenildi.

-Yapılan ve yapılabilecek olan gözaltılara karşı da bir ses çıkarmamız gerektiği söylenildi. Önümüzdeki forumlarda tekrar konuşulacak.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder