22 Temmuz 2013 Pazartesi

Küçükçekmece Dayanışması'ndan Eylem ve Forum Notları (21 Temmuz)

Kanarya’da “rantsal dönüşüm”e karşı yürüyüş!21 Temmuz Pazar günü Küçükçekmece Dayanışması  Kanarya Mahallesi’nde “rantsal dönüşüm”e karşı yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşün çağrısı facebook ve twitterın dışında mahalle içerisinde sesli ajitasyon konuşmaları eşliğinde dağıtılan bildirilerle gerçekleştirilmişti.
16:00’da Kanarya İstasyon çıkışında buluşan Küçükçekmece Dayanışması “Diren Küçükçekmece”  pankartı ve “Kentsel değil, rantsal dönüşüm!”, “Afet yasası sermayenin yalanı!”, “Barınma hakkımız engellenemez!”, “Kanarya Ayazma olmayacak!” dövizlerini açarak yürüyüşe başladı. Mahalle içerisinde gerçekleştirilen yürüyüş boyunca Kanarya Mahallesi’nde uygulanmak istenen kentsel dönüşümün gerçek yüzünü ortaya koyan ve barınma hakkı için mücadeleye çağıran ajitasyon konuşmaları gerçekleştirildi. Ajitasyon konuşmalarında afet yasasının gerekçe gösterdiği deprem bahanesiyle gerçekleştirilmek istenen rantsal dönüşüm projesi anlatıldı. Ayrıca yürüyüş boyunca “Barınma haktır engellenmez!”, “Afet yasası sermayenin yalanı!”, “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiç birimiz!”, “Yaşasın halkların kardeşliği!”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam!”, “Kanarya Ayazma-Sulukule olmayacak!” sloganları atıldı.
Mahalle içerisindeki yürüyüşün ardından çarşıya geçildi. Çarşı içerisinde de Kanarya’yı bekleyen kentsel dönüşüm tehdidi ile ilgili bilgi verildi ve mücadele çağrısı yapıldı. Yürüyüş bilgilendirme toplantısı yapmak için gidilen bir yöre derneğine kadar sürdü.
Yürüyüşün ardından Şehir Plancıları Odası’ndan bir uzmanın ve Kent Hareketi’nden bir  katılımcıyla bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantıda hem Kanarya Mahallesi’ni tehdit eden projeler hem de Sulukule deneyimi aktarıldı. Kentsel dönüşüm tehdidi karşısında yapılabilecekler tartışıldı. Ayrıca Küçükçekmece Dayanışması ile ilgili bilgi verildi. Toplantı Küçükçekmece Dayanışması’nın Kentsel Dönüşüm atölyesi kapsamında gerçekleştirmeyi planladığı etkinliğin çağrısının ve planlamasının yapılması ile sonlandırıldı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder