14 Temmuz 2013 Pazar

Ankara Güvenpark Kadın Forumu Notları (13 Temmuz)

* Forumun konu başlığı:Kadın düşmanlığı

* AKP bütün direniş etkinlikleri için "bunlar kızlı erkekli" tanımını kullanıyor."Bunlar kızlı erkekli eylem yapıyor bunlar kızlı erkekli yaz kampına gidiyorlar" İçini rahatlatmak için! söylüyoruz evet biz kızlı erkekli eylem yapmaya devam edeceğiz.
* Haziran direnişi tutsaklarından serbest bırakılan Sıla Uzunpınar bütün tutsak kadınlar adına forumu selamladı.
  "Biz kadınlar direniş boyunca sokaklara ne istemediğimizi söylemek için çıktık ama şimdi ne istediğimizi söyleme zamanı.Bu yüzden kadınlar için forumlarda daha fazla söz alma zamanıdır."
* Direniş esnasında barikat kuralım mı nereye kuralım nasıl yapalım yada nereye yürüyelim yürüyelim mi gibi kararları hep erkek arkadaşlar aldı.Fikir beyan etmek istediğimizde geçiştiren tepkiler verdiler.Bütün kadınları karar alma mekanizmalarında söz almaya,fikrini söylemeye davet ediyoruz.
* 25 30 kişilik bir eyleme çok fazla sayıda akrep ve TOMA gelmişti biz de TOMA önünde dans ettik ve tepkimizi bu şekilde dile getirdik.Bu eyleme kadınlar iyice kafayı yedi insanlar ölüyüor onlar hala dans ediyor gibi tepkiler verildi.Biz de oredaydık biz de korktuk biz de taş attık biz de en öndeydik biz de kaçtık! Dans etmek bir eylem şeklidir herkesi kadınca direnmeye davet ediyoruz.
* AKP 3 çocuk gibi kadın politikalarıyla kadınları sokaktan alıkoymaya çalışıyor.Polisler gözümüzün önünde eylemlerden tanıdıkları sendika üyesi bir kadın için "inşallah evlenir de bundan da kurtuluruz" diyorlar.Sokakta olmaya devam edeceğiz.
* Kadınlar AKP'nin kadın düşmanı politikalarına mor kart çıkarıyor!
* Foruma kadın sağlığı konusunda bilgilendirme yapabilecek bir doktor çağıralım. 
* Forumlar arası kadın temasını sürekli tutalım
* Taleplerimizi anlatan kırk yama çalışması yapalım.Diğer forumlardaki kadınların çalışmalarıyla birleştirelim.Oylandı/Kabul edildi.
* Kadın forumlarını artık cuma günleri saat:18.00 da yapalım ve öncesinde salı günleri kadın komitesi toplansın foruma dair fikir üretelim ve iş bölümü yapalım.Oylandı/Kabul edildi.

 Forum kurulan dayanışma sofrasının ardından yarın saat:11.00 da yapılacak olan sincan cezaevinde Haziran Direnişi Tutsaklarına uçurtma şenliği etkinliğine uçurtma yapmak üzere sonlandırıldı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder