20 Haziran 2013 Perşembe

Cihangir Parkı 19 Haziran


Eylem
Buradaki her renk çok önemli. Bunu yansıtmak için her günün bültenini çıkaracağız. Şimdi size dünkü konuşmaları özetleyen bülteni okuyacağım:
- Gezi ruhunu yaşatmalıyız.
- Çöpten medya ve iletişime kadar uzmanlık alanlarına göre çalışma grupları oluşturmalıyız.
- Diğer parklarla iletişim ve işbirliği önemli.
- Yerel seçim tartışmalarına siyaset
- Bu parkı da hemen gezi gibi bir yaşam alanına çevirmeliyiz. Pek çok şey yapabiliriz, kütüphane gibi, takas pazarı gibi…
- Burada her gün toplanalım, haftada bir gün bu parktan temsilcilerimizi parklar-arası toplantıya gönderelim.
- Kararlar konsensüsle alınsın. Konsensüse ulaşılamazsa herkes kendi fikrinin sahibidir.
- Yaşanan şiddeti baro, gezi hukuku gibi yollarla bildirmeliyiz.
- Cinsiyetçi, ırkçı, ayrımcı söylemler olmasın.
- İktidarla pazarlık yerine ona ültimatom veren bir tarzı benimseyelim.

Oktay
1) Ayrımcılık önemli bir konu. Biz de “öteki”lere ayrımcılık yapmayalım. Örneğin bugün meydanda bize karşı görüşlü birinin eylem yapmak istediğini ve engellendiğini gördüm, üzüldüm.
2) Çapul TV: Çok dezenformasyon var, bir sürü yalan haber dolaşıyor. Bir medya kanalımız olsa daha iyi olabilir.
3) Direniş çadırları yine elbet olabilir ama farklı bir yere evrilmeliyiz. Yıllardır siyasi partilere denize düşen yılana sarılır misali sarılıyoruz. İtalya’daki Beş Yıldızlı Hareket inceleyebileceğimiz bir örnek olabilir. Biraz ne yapabiliriz bunlara kafa yormalıyız.

Yıldırım
Biraz Farklı bir bakış açısıyla ve farklı perdeden konuşacağım. Belki ters gelebilir. 2007’de New York’tayken Wall Street’te yerde ABD’ye en çok hizmet edenlerin isimlerinin yazıldığını gördüm. Orada Adnan Menderes’in de adı yazılıydı. Sorun işte tam da bu. ABD düzenli aralıklarla başımıza dini kullanan insanlar atıyor. Şimdi de Tayyip Erdoğan var. Yapmamız gereken burada kendi kendimize konuşmak değil, Tayyip tarafındakilerle konuşmak. Gidelim diğerleriyle konuşalım.

Sultan
1) Aynı görüşte olanların böyle fiziki olarak bir araya gelmesi önemli ama bizimle aynı görüşte olmayanlarla konuşmak daha da önemli.
2) Boyotu önemsiyorum, canlı ve diri tutmalıyız. AKP yandaşlarının hizmet ve ürünlerini almayarak tüketici olarak gücümüzü kullanalım.
3) Harekete geçmemiz gerekiyor. Önce küçükten kendi çevremizden başlayalım. Sonra madde madde ihtiyaçlarımızı belirleyelim, yanına çözüm önerilerimizi yazalım.

Serpil
Eylem’e dünkü forum için hazırladığı bülten için teşekkür ediyorum ama bazı eksiklikler var. Sanki burada bazı şeylere karar alınmış gibi olmuş. Oysa dün daha karar vermeyelim, bu daha ilk buluşmamız, birbirimizi tanıyalım demiştik. En azından ben saat 11.30da ayrıldığımda henüz bir karar alınmamıştı.
1) Cihangir Taksim projesinin önemli bir bileşeni. Galaportla buranın ticari alan haline getirilmesinden tutun Firüzağa’dan bir tünel yapılmasına kadar planlar var. İşe kendi mahallemizden başlayalım, Taksim ilkyardım çalışanları ve diğer platformlarla güçlerimizi birleştirelim.
2) Olayın siyasi boyutunu küçümsemeyelim, yerel seçimlere ortak adaylar çıkaralım.

Emrah
1) Ortada önemli hukuki ve teknik konular var. Ben bu bilgilere sahip değilim. Wikipedia gibi bir sayfa açıp bilgileri derleyelim.
2) Atölyeler mutlaka olacaktır. İki atölye önerim: güvenli sosyal medya kullanımı ve ilkyardım eğitimi.
3) İnsanların geçmiş yirmi günü anlatma ihtiyacı duyduklarını görüyorum. Ama burada hikaye anlatmaya gerek yok, onlar için ayrı bir saatte ayrı bir toplantı yapabiliriz.
4) Genel olarak gözaltılar ve özel olarak Çarşı için bir şeyler yapalım.

Enis
Karşımızda kim olduğunu görelim. Biz burayı en güzel mahalle de yapsak bizi buraya sıkıştırabilirler. Anadolu’da inanın kimsenin olan bitenden haberi yok. AKP’ye y vermiş insanları aşağılamayıp itmeyelim, onları kavga etmeden ikna etmeye çalışalım. Bu insanların beyinleri liseden beri yıkanıyor ama biz vicdanlarına güvenelim.

Celal
Cihangirle alakam yok ama gezi aktivisterindenim. Bazı problemlerim var:
1) Cihangir’in Çarşı’nın kendine özel sorunlarına katılıyorum. Ama bu bir maç ise golün adı Gezi’dir.
2) Bugün burada çok az gaz maskesi olan var. Hemen rahatladık. Neden? Artık bir tehdit değiliz çünkü.
Devrim böyle olmaz, tekrar tehdit haline gelmeliyiz.
3) Boykotla ilgili herkes konuşuyor ama kapitalist dünyada TC şartlarında 500 firmayı birden boykot etmemiz zor. 5-6 olabilir ama 500 çok zor.
4) Seçimlerde sevsek de sevmesek de sivrilen bir isim altında birleşelim. Hepimiz biliyoruz ki TC’de siyasette bir şey olmanın yolu önce İstanbul’u almaktan geçer.
5) Medya mensuplarından özür dileyip durmayın! …

Berkan
Bence öncelikle özeleştiri yapmalıyız, kendimizi düzeltmeliyiz. Mesela ben yıllardır doğuyu Ntv’den izlediğimi farkettim, özür dilerim. Sonra hep parkta uyumaktan çekinirdim, uyudum çok da güzel oldu. Yirmi gün önce asla burada sizlerin karşısında konuşamazdım, şimdi konuşuyorum.
- Biz seçimlerde oy vermedik, verdiysek de oyumuzu takip etmedik. Edelim.
- Yunanistan’daki ayaklanmaların en büyük kazanımı bu forumların hala devam etmesi olmuş. Devam edelim.
- Pasif direnişi öğrenelim. Gandhi bu işin babası, filmini aldım seyrettim, siz de seyredin.
- Kadınlar da aktif olmalı.
- Kesinlikle şiddetsizlik çok önemli. Şiddeti durdurmalıyız.
- Herkese götünün kılıyım diyene de ulaşmalıyız, bunun için gerekirse seda sayan’a bile çıkmalıyız.

Lev
Yolumuz çok uzun. Burada sizleri dün hipnotize olmuş gibi dinledim. Bir toplumun parçası olduğumu hissettim.
- Odaklanmalıyız.
- Buraya kendimiz olarak gelmeliyiz ama kendi sorunlarımızı getirmemeliyiz ki Gezi amacımızın önüne geçmesin.
- Gözaltılarla ilgili birşeyler yapalım

Erkan
Asıl mesele adalet, insanların toplanmasına tahammül edemeyen bir devletle mücadele ediyoruz. Sizinle geçmiş seçimlerin istatistiklerini paylaşayım: rakamlar gösteriyor ki milyonlarca oy kullanmayan var.
- Oy kullanmak önemli.
- Kitlesel eylemler yapmak önemli
- Sosyal medyayı çok iyi kullanmak önemli.

Bora
En çok Celal Bey’in söyledikleri beni heyecanlandırdı. Tehdit oluşturmamız gerek. Geziye yüklenmek gerek. Yiyorsa bu forumu orada yapmak gerek. Ak Partiden dostlarım var, bu duruma onlar da üzülüyorlar, onlarla konuşmak gerek. Anadolu’ya sesimizi duyurmamız gerek.
Hülya (Zeynep)
- Dünyanın her yerinde faşizm sokaklarda yenilir. Sokakta olmak gerekli. Sosyal medyadan gördüm gece 2’de eşimi uyandırdım ve sokağa çıkardım.
- Bu park eskiden böyle değildi, yeşillendirelim, ona sahip çıkalım.
- Cihangir güzelleştirme derneği var, onu kullanalım.

Ozan
- Sanki tek bir doğru var biz o doğruya ulaştık gibi düşünmeyelim. Biz de mücadele esnasında çok şey öğrendik. Örneğin LGBT’ler hepimize öğrettiler. O yüzden insanları ne olursa olsun hor görmek yanlış.
- Temsili demokrasiye inanmıyorum. O yüzdne bu forumdan bir temsil çıkabileceğine veya çıkması gerektiğine de inanmıyorum. Burası ancak bir forum olur, fikirler paylaşılır, örgütlenmek isteyenlere yol gösterir.
- Örgütlenecek arkadaşlara tavsiye: yalnız kalmayın.

Muzaffer
AKP’de çatlaklar başladı, bugün Ertuğrul Günay, der spiegel, wikileaks… Çözüm önerileri:
- Dijital aktivizmi iyi kullanalım.
- Polisle diyalog üslubu geliştirelim, brezilya’daki gibi işi bırakıp bize katılanlar olsun.
- Farklı grupların temsilcilerini çağıralım, bize bilgi versinler anlatsınlar.
- Direnişin sanata yansıması da önemli. Örneğin gezi deneyimini paylaşabilecek fanzinler gibi çalışmalar yapılabilir.

Mustafa (Kurbağa)
… kendimizi küçümsemeyelim. İtalyanların bir sözü var… Gezi aşksa ve birgün bu aşkın biteceğini düşünüyorsan yanılıyorsun…

Onur
Daha önce hiç sokağa çıkmamıştım, sonra kendimi fişeği geri atarken buldum. Özellikle sıraselvilerde şiddeti bizzat gördüm ve anladım ki biz sahiden ötekiyiz.
- Anadoluya mutlaka ulaşmalıyız, kendimizi anlatmalıyız. Geniş kitlelere yayılmalıyız.
- Bazı örgütlerin broşürlerini okurken eğitimli bir insan olmama rağmen ben bile anlayamıyorum. Biz de kendimizi AKP gibi yalın bir dille anlatmalıyız.
- Paristen size selamlar getirdim, bizden daha gelişmiş demokrasiler bile bizi izliyorlar şu anda.

Altan
- Önceliğimiz Gezi olmalı, bir referandum söz konusu, Hüseyin Çelik de söyledi. Park mı kışla mı gibi bir şekilde sorulursa belki bir şanımız olabilir.
- Duran adam meselesi de önemli…

Zeynep M
1) Cihangir parkının işgali meselesinde çadır vb kurup hedef olmayalım. Bir polis baskını riskine girmeyelim, en önemli şey burada toplanmaya devam edebilmemiz. Bu çorak ve beton yığını parkı bitkilerle, yeşilliklerle işgal edelim.
2) Çok şiddet yaşadık, deprem gibi hatta daha kötü bir şey yaşadık. İhtiyaç varsa ayrı grup terapisi gibi toplantılar yapalım, ama burada çözüm/öneri odaklı gidelim.
3) Bir acil durum planımız olsun. Bir daha mahallemizi polis bastığında ne yapacağız? Bu konuya kafa yoralım, örneğin apartman girişlerine ilk yardım çantası, otomatiklere basıp kapı açamalar…
4) Boykot geniş anlamda mümkün olmasa da mahalle çapında yapabiliriz.
5) Hukuki süreçleri işletelim, hala baroya ve ihd’ye başvuru sayıları çok düşük.

Burçin
Gaz maskesi aldım, 70 yaşındaki çiftten caddenin tiki kızlarına herkes diremişteydi. Önemli olan oylara sahip çıkmak. Rakamlara bakınca oy kullanmayanların veya ziyan olan oyların ne kadar çok olduğu görülüyor. Herkes oylarının peşinde olmalı. Ben de gidip bir siyasi partiye üye olacağım.

Olgu
Cihangir’de oturmuyorum. Kütüphane iyi niyetli ama alkış bile olmayan bir yerde ne başarabiliriz? Karşımızda devlet var devlet. Devletin polisi, jandarması, medyası var. Duran adam da iyi ama nereye kadar? Daha ciddi daha radikal olmalıyız, insanları rahatsız edebilmeliyiz.
- Hukuku işletelim de hangi hukuk? Avukatların doktorların durumu ortada.
- Boykot iyi bir çözüm olabilir. Garantiden para çekmek, AVM’ye gitmemek gibi.
- Forumlar arası bağlantı olması şart.
- Bingöl’deki tecavüz olayını duymuşsunuzdur. Failler serbest. Artık Bingöl’ün de İstanbul’u ilgilendirmesi lazım.
- KESK’i eylemden kaçtığı için kınıyorum. Sendika yönetimleri istifa etmeli.
- Nefret söylemleri tehlikeli. Bazı insanlar için o bir torba kömür, bir torba makarna önemli.

Ayşe
Arkalarda insanlar konuşurken taklitler yapılıyor, hala bir üstten bakış var, bunu yapmayalım. Gazdan kaçarken komik duruma düşenle nasıl dalga geçmiyorsak götünün kılıyız diyenle de dalga geçmeyelim.

Zehra
Ben dün başka bir parktaydım. Orada sözü sadece önerilerle sınırlandırmışlardı ve iyi işliyordu. Belki burada da öyle birey yapılabilir.
1) Sigara içenler ortalığı çok kirletiyorsunuz, kirletmeyelim önce kendi devriminizi yapın.
2) Pasif direnişin etkisini gördük, yeni öneriler:
a. Sabah 8-10 arsı toplu taşımada maske takarak gazı unutmadığımızı göstermek
b. Tek gözü kapatan maske takmak
c. Sosyal medyada tek göz kapalı resim koymak
d. Kola yeşil bant takmak
e. Mavi çöp torbası bağlamak
3) Gezi atölyesi adı altında atölyeler yapmak, Platformun da desteği ile. Platform’dan şikayetim var, epostalarıma dönüş yapmıyorlar. Ben Maçka’da protesto kelimeleri atölyesi yapacağım, katılın.
4) Arkitera’dan topçu kışlası projesine bakalım, çirkinliğini görelim.
5) Bolu’da ağaçlar kesiliyor, valiyi arayıp bilgi istedim, vermedi. Her yerde doğa kıyımı var, ciddi bir mesele.

Mustafa
Gezi dinamizm ve tecrübenin bir araya geldiği bir özgürlük tecrübesi oldu. 90 gençleriyle gurur duyuyorum. Bu kadar Cihangirliyi bir arada görmek çok güzel. Burada elit bir kesim var, bu önemli. Ama bu olayı fazla abartmayalım, devrim, hükümet düşsün filan gibi şeyler abartılı. Sorun çok, balıklar azalyor, parklar, GDO’lu besinler…
- AKP’ye oy veren kesimleri de kucaklamalıyız. Örneğin emekli bir arkadaşım dedi ki tayyip olmasa emekli maaşı alamayacakmışız. Ben de ona dedim ki Avrupa’da senin maaşının iki üç misli maaşlar. O da dedi ki allah kahretsin tayyibi… En önemli mesele halkla iletişim kurmakta.

Ayşe
- Mahkeme sürecine etki etmeli, bir baskı grubu oluşturmalıyız. Hep bunu Hrant için yapabilseydik sonuç değişir miydi diye merak ediyorum.
- Gezi önemli ama orası bir sembol. Biz bir parkı korurken bir yandan da yaşam alanı ve özgürlüklerimizi koruduk. Öyle bir şey yapmalıyız ki birkaç düzeyi birden birleştirmeliyiz.
- Yayalaştırma projesinin ne olduğunu hala tam olarak öğrenemedik.
- Konu bazlı çalışma grupları: referandum, yurtdışı ilişkileri gibi. 20 kişi bir konuya kafa patlatırken 20 işi de başka konuya kafa patlatsın.
- Duran adam gibi eylemler de önemli. Çok moralimizin bozuk olduğu bir anda güç verdi.

Özden
- Referandumu desteklesek de desteklemesek de olacak, buna odaklanalım.
- Muzafferin söylediklerini önemsiyorum. Örneğin AKP gençlik örgütleriyle konuşalım, onların sosyal ağlarına girelim, onlardan gibi konuşalım, tweet atalım.
- Diğer tarafla her fırsatta iletişim kuralım, örneğin tramvayda başörtülülere saldırıyorlar diyen kadınlarla da konuşalım.
- Yerel yönetimlerle iletişim kuralım.
- Gezi sadece mimarlık meselesi değil aynı zamanda sosyal de bir mesele.

Eren
Üniversite öğrencisiyim, marjinalim, teröristim, devrimciyim. SDP üyesiyim.
- Sosyal medyada temiz bilgi kadar kirli bilgi de oldu. Tarlabaşındaydım taş atanlar arasında direnişçiler de vardı. Yapık yani.
- Bundan sonrasını konuşmalıyız.
- Gözaltıları takip etmeliyiz.
- Örgütlenmeliyiz.
- Bilgiyi ortaklaştırmalıyız. Kentte ne oluyor bilgiye çabuk ulaşabileceğimiz bir mecra olmalı.
- Üretimlerimizi paylaşalım. Bu sanat olur, kitap olur fark etmez. Burası bir yaşam alanına dönüşsün.

Defne
Ben bildim bileli bir devlet düşmanıyım, o baskıyı hep hissettim. Sonradan tarihi öğrenince, 1915’i, 1934’ü, Sivası, Maraş’ı, Çorum’u daha da iyi anladım. Hep bir azınlık hissiyle yaşadım. Şimdi başkalarının da böyle hissettiğini görüyorum, korkmuyorum, gitmeyeceğim, teşekkür ederim.
- Cihangir de bir işgaldir, buradaki Rumların, diğer azınlıkların evlerini biz işgal ettik, bunu bilerek yaşayalım.
- Sokaklarımızın adları değiştirildi, bozkurt sokak filan gibi, isimlerin geri verilmesini sağlayalım.
- Gezi dağılmadan önce son bir toplantı olmuştu. Zaman geçtikçe Gezinin artık bir vatan, bizim de bir toprak parçasını savunan askerleri gibi olduğumuzu düşünmüş, kendimizi patlatıp her yere dağılmalıyız diye düşünülmüştü. Gezinin öğrettiği başka bir hayat tarzının mümkün olduğuydu. Şiddeti kışkırtmadan dikkat çekebileceğimize inanıyorum.

Harun
- Cumartesi saat 19’da karanfil eylemi yapılacaktır.
- Biz gezide şiddet içinde şiddetsiz bir şekilde yan yana durmayı öğrendik. Gücümüz budur, politikleşmek değil.

İbrahim
Son üç gündür hükümetin tavrı değişmedi, aksine yeni yasakçı yasalar yolda. Eli sopalı insanlar vardı sokaklarda, bunu unutmayalım.
- Burada beyoğlunun başka semtlerini de kapsamak önemli.
- Ajandayı hükümetin belirlemesine izin vermeyelim biz belirleyelim.
- Direnişteki gözaltıları takip edelim.

Levent K.
- Çarşıdan son bilgi: gözaltılar tahliye!
- Ankara’da ağır müdahale varmış.
- Çok güzel şeyler söylendi. Ben söylenmeyeni söyleyeceğim: burayı bu akşam çok kirlettik, lütfen gitmeden temizleyelim.

Hüseyin
Az önce 80’lerden, Deniz’lerden bahsedildi. Onları asabildiler çünkü bizim babalarımız, amcalarımız sindi. Kitaplarını sakladı vb. Biz kitaplarımızı, maskelerimizi saklamayalım. Dik duralım. Yoksa birkaç aya çözülürüz ve Tayyip devam der.
Ben hep ön barikatlardaydım. Kimse alınmasın ama ön barikatlardaki arkadaşlara sahip çıkalım. Onlar çok önemli işler yaptı. Onlar kırılınca direniş de kırıldı. Dört kişi ödü.

Evrim
- İstanbul barosuna sadece 6 kişi başvumuş. 5 i gazeteci sadece biri vatandaş. Vakit ayırın ve lütfen şikayetlerinizi yapın. Fiziksel bir sorununuz yoksa dahi bakırköy’den psikolojik sorunlarınızla ilgili rapor alabilirsiniz.
- Osman Bey’den gelirken polis görüp korktum. Bana niye korkuyorsun dedi ve sorusu havada asılı kaldı. Bu gibi diyalogların daha fazla yaşanması lazım.
- Uzmanlık alanları listesi yapalım.
- Acil durumlarda ne yapacağız konuşalım.

Binnaz Toprak
- Tutuklamalarla ilgili Adalet bakanlığına soru önergesi verebilirim. Asistanım Erhan Ersöz’e bildiğiniz vakaları haber verebilirsiniz: erhanersoz@gmail.com
- Referansum lafı geçiyor. Ben kesinlikle karşıyım. Kulağa hoş geliyor ama sonunda hep diktatörlere yarıyor. 82 anayasasını düşünün referandumda %92 ile kabul edildi. Veya son referandumu düşünün, 2 maddesi vardı, insanlardan bir hafta sonra bir maddesini söylemeleri istendi ve %48’i tek ir madde bile hatırlayamadı. Yani referandumun sonu başbakanı seviyor musunuz sevmiyor musunuz a döner.
- Bıçak kemiğe dayanırsa işe yarayabilecek bir şey sembolik olarak farklı grupların gezi parkına sandıklar kurarak oy verilmesi önerildi.
- Doğrudan iletişim bilgilerimi verebilirim bana ulaşabilirsiniz.

Bülent
Üç şeyden bahsedeceğim: 1) ? 2) Cesaret 3) Örgütlülük
- Evde bir sürü inşa var ama işin güzelliği sokaklarda olmamız. Sokaklarda olmaya devam etmeliyiz. Yine meşru zeminlerde omuz omuza olmalıyız.
- Direniş sırasında birsürü kendimizden farklı insan gördük, ama şimdi mahallelerimize dağıldık. Onların yanına gidelim, onları mahallelerinde ziyaret edelim.
- Boykot gerekli ama tek başına etkili olmaz, ancak bir yan eylem olarak olabilir.
- Cesaret cesaret cesaret daha fazla cesaret. El alem ne der kaygısıyla bir şey yapamayız. Vaktinde Mahirlere Denizlere de terörist dediler, şimdi hepimiz çok seviyoruz.

Ahmet Şık
Ben kendimi politik bir insan olarak görürüm. Etrafımda apolitik gördüğüm bir sürü insanın aslında içlerinde nasıl tutarlı bir politik duruşları olduğunu gördüm. Bunun için teşekkür etmek istiyorum. Doktorlara da teşekkür ediyorum, gönüllü doktorluk yapanlara. Eylemde tedavi edileceğini bilmek çok iyi geldi.
AKP’nin önerdiği referandum çoğunluk faşizminin devamı olur. Mesele sadece park değildi, mesele bir odunda simgeleşen demokrasi sorunuydu.
- Şiddet konusunda itirazım var, bizim kullandığımız şiddet değil, meşru müdafaadır.
- Pratikte çözüm önerilerinde zayıf kalıyoruz.
- Dağınık ve örgütsüz olmamız gücümüz.
- Bizim gücümüz “kitle ruhu” bunu kaybetmeden yeni eylemler geliştirmeliyiz.
- Böyle yapılar hep dağılabilir, yeni yapıların önünü açmalıyız.
- Duran adam iyiydi, karanfil eylemi de anlamlı olacak.
- Sokaktan ayağımızı kesmemeliyiz. Sokaklarda eli sopalı faşitler dolaşmaya başlayınca kortuk, birbirimizi eve çağırdık. Korkanlara söz söylemiyorum, sonsuz saygım var. Ama o insanlara karşı nasıl direneceğimizi bilelim.
- Park konusunda halka açıldı dediler ama polis ablukasında. Ne derlerse dediler orayı kaybettiler, şimdi bu kadar çiçek bu kadar yatırım o yüzden.
- Bu direnişi ne AKP ne CHP kapsayamaz, içine alamaz. Yeni adaylar çıkarıp onları destekleyelim. Örneğin buradaki arkadaşları aday olarak görelim, Mücella Ablayı (TMMOB ve Dayanışma’dan) İBB başkanı adayı göstermek gibi fikir var.
Ara bir tartışma: ismini not edemediğim arkadaş mikrofonsuz konuşuyor. Şöyle: Kapılarını bize kapayanların kapılarını çalmamız gerekiyor. (Starbucks’ı kastediyor konuşan arkadaş) Bunun karşısında, Dinleyenlerden açıklama geliyor: Meydandaki Starbucks hınca hınç insan dolu olduğundan daha fazla kişiyi alamamış. Starbucks için bunun doğru olduğu diğer dinleyenler tarafından da onaylandı. Fakat net bir şekilde kapılarını açmamış olanların bir kapılarını çalalım fikri tekrarlandı.
Arada gelen duyuru: "Ankara şu an direniyor" Arada gelen ikinci duyuru ve eylem:"Bizler sanatçıyız. Sizlere destek olmaya çalışıyoruz. İstanbul operasından bir arkadaşımız eylem başlattı. Forum yapılan yerlerde Arya söyledi. Abbasağa’da inanılmaz bir kalabalık var. Abbasağa’dan sonra da izin verirseniz burada Arya söyleyecek." (Ve kostümü ile gelen opera sanatçısı, arya söylüyor. İkinci söyledi ise yiğidim aslanım burada yatıyor… Ardından da AKM önüne davet ediyor)

Ahmet Şık (devam)
- "Öncelikle boykot edeceğimiz yer, ana akım medya olmalı. Bağımsız küçük adacıklar var. Onları ekonomik olarak güçlendirelim. Ana akım medya ve Tv’yi boykot edelim. İnternet erişiminden haberleri takip ediyoruz. Para alarak aldığımız gazeteler için konuşursak, (basılı ve bağımsız olabilecek bir yayının olasılığına işaret ediyor konuşmacı. Dinleyenler Gezi postasına işaret ediyor. ) Kendi medyamızı nasıl yaratabiliriz? Ekonomik güçlendirme üzerine düşünelim"
Sumru:
“Artık tehdit unsuru değiliz”, “Gezi parkını işgal etmeden hiçbir şey yapamayız” fikrini biraz eleştiriyorum. Yerel problemleri konuşuyor haldeyiz. Sadece gezi parkına girmeyi kafamıza koymayalım. 3-5 ağaçla başladık evet. Ve daha büyük olaylara geldik. Kamusal alanlarımız diktatörlük altında 20 senedir sermayeye satılmakta. Bunu yaşadık. NE kadar yobazlar dediğimiz Anadolu halkı, 20 senedir mücadele veriyor. Mahalle örgütlenmelerinde, kentsel dönüşüm deneyimlerini, mücadeleleri, HESlere karşı direnişleri, yerel mücadele deneyimlerini hatırlayalım. O yereldeki hareketleri hatırlayalım. Yereldeki bizim unutageldiğimiz mağduriyetleri hatırlamalıyız.

Onur:
Olayların en başından bu yana canlı yayın, videolarla provokasyon denilen eylemlerin öyle olmadığını gösterdik. Şöyle bir bilgilendirme paylaşayım: Fitaş yanındaki Starbucks ilk gün, bizde sadece Talcid varken, maske gözlük daha yokken, 2’ye kadar açıktı. İnternet erişimi de sundu. Bu şekilde bilgi paylaşabildik. Sonra da The Marmara’nın yanındaki Starbucks Taksim dayanışması ile revirin önünde oluşturulmasına yardımcı oldu. (Bilgi: Şu an Ankara sokakları sakinmiş.) Ankara’daydım. Devamlı farklı noktalara gidip oralardan canlı yayın yapıyorum. Ankara’da mahsur da kaldım. Ankara’da Çankaya belediyesinin halka kapılarını açtığını yaşadık. Polise rağmen, onların karşısında halka hizmetlerini sunuyordu belediye. .. İki hafta öncesinden olayların bu noktaya geleceğini yazmıştık. Facebookta paylaşmıştık. Twitter’da 140 karakter yetmiyor. İkinci gündem: Tüm bunlardan bir oluşum çıkmalı. Kim kendini nereye yakın görüyorsa oraya destek olsun. 19 ülke , 50 küsur şehir. Canlı yayın yaptığım için umut dolu mesajlar geliyor. Kimsenin bilmediği bir bilgi: NY Times gazetesinden para toplandı. Ardındaki paraya ne oldu? Kalan paraya ne oldu? Indigogo kampanyayı başlatmış olan gruptur. Türkiye’deki hareketi destekleyecek gruba hibe edilecek para. <İtalya’daki 5 star hareketi destekleyecek nitelikte. Bu para için başvurular var. Biz de dosya gönderdik. 19 grup ile video konferans yapıldı bu akşam. İndigo-go sitesi. Bir bir buçuk sene önce başlamış gruplar da var bu 19 başvuru içinde Açık demokrasi grubu var mesela. Desteklemediğimi dile getirdim. Çünkü buradaki halk hareketi daha farklı. (dinleyenlerin soruları üzerine:) Sivil Türkiye isimli bir oluşumumuz var. 19 grup içinde. o parayı hibe temek isteyen gruplara Taksim Dayanışmasına hibe edilmesi gerektiğini söyledim. Araştırın. Dahil olun bu sürece. Sesimizi arttırmak için. 53bin 800dolar hibe etmek istiyorlar. Ve bir çatı altında toplanın diyorlar.
Artık gençlik halk hareketi oluşumuna gidilmeli. 2400-3000 civarı isim olmuş oluşumumuzda. Bir çatı altında birleşmek üzerine video konferans yapıldı. Lidere karşıt olduğumu söyledim. Video konferansları yapanlar sokakta değildi bu akşam. Burada oluşabilecek şekilde devam edilmeli. Yayılması gereken söz, lütfen bir araya gelin.

Taksim Dayanışması’ndan Onur:
Koordinasyon elinden geleni yapıyor ve maalesef bir sürü arkadaşın iradesi yansıyamıyor. Bu yapılanma, müdahilliklerden oluşan bir şey. Hala yetmezlik, irade eksikliği var ama direniş sürüyor. Öneri: Bir temsilcilik sistemi oluşturun. Bir temsilci seçin. Taksim dayanışmasında bu forumu temsil etsin. Hayat, pratik eylemlilikler üzerinden yürür. Bir arkadaşımız arya söylüyor. AKM ye gidip söyleyecek. Pratik süreçte onun yanında olalım.

Çağatay:
Eylem başında, çevre odağında çok şey duyuyoruz. Bireysel terapi yapıyorum. 38 yaşındayım. Naif olan şey: Fikirler tartışılarak değişir. İnançlar tartışılarak değişmez. Bu hareketler 5 yıllık planla gelişmeli. İnsanları değiştirecek şey, fikirden çok deneyimdir. Sizi dinleyenler yok karşınızda. Umutsuzluğa kapılmayalım. Uzun vadeli, etkili, yavaş. Karşımızdaki gruplar bunu yapıyorlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder