29 Haziran 2013 Cumartesi

Bebek Parkı Forum Notları (28 Haziran)


Forumdan önce yine balon ve panolarla yürüyüş yapılıp bebek halkına çağrı yapıldı.

·         Foruma gündem konuşması ile başlandı. Gündemdeki Lice olayları ve Akşam gazetesi insan kaynakları tarafından işten çıkarılan 3 kadın gazeteci hakkında konuşuldu.
Forum öncesi yapılan yürüyüşte karşılaşıp foruma davet edilen örtülü arkadaşlara söz verildi onlardan gelen yorumlar şöyleydi:
·         Kimsenin bizi ayrıştıramayacağı ancak ağaç sevgisi olarak başlayan masum eylemleri bir sanatçının “olay bir ağaç değil sen hala anlamadın mı” diyerek, polise taş atarak olayı masumluktan uzaklaştırdığı
·          Örtülü insanlara da çok saldırı olduğu
·          Hepimizi bu ülkeyi sevdiği  ve burada yaşamak istediği ve ayrım olmaması gerektiği
·          Bu olayların George Soros’un oyunu olduğunu ve oyunlara gelmememiz gerektiğini
·         Yandaş basın lafının göreceli olduğu ve kimin kime göre yandaş olacağı

Bunun üzerine forumda bu söylenenler karşı fikirler beyan edildi
  Bir  konuşmacı Gezi Parkı masum başladı sonra masumluktan çıktı lafını kabul etmiyorum dedi. Masum başladı ve öyle devam etti. Bu yönün dışına çıkanlar oldu ama biz onları dışladık dedi. Basının özgür haber yapmama nedeni fabrikalarının kapanması dedi.
·         Bir konuşmacı yandaş  basın denen bir kuruluşta çalıştığını patronların hem iktidar ile iyi ilişkileri olduğunu iletti. Finansal şeffaflık olmasının şart olduğunu iletti.
·         Bir konuşmacı hep yurt dışını güçlü kendimizi güçsüz görüyoruz. Bizim ülkemiz güçlü bir ülke dedi. Yandaş basın bütün dünyada olan bir şey. Ama bizim eksiğimiz, karşıt görüşlü insanların çok olması dedi. Son aylarda hep kutuplaşmaya gittik. Bu yüzden her iki tarafın basınını okuyup öğrenmek gerektiğini iletti.
·         Bir konuşmacı 2 gün hiç haber alamadık o yüzden lütfen kimse yandaş basını savunmasın dedi.
·         Bir konuşmacı  Kuran’da örtünmenin manasının kötülüklerden kurtulmak olduğunu iletti. İslam ilim ve bilim dinidir. Bu böyle anlaşılırsa insanlık değerleri artacak. Ama aksine bunun kötü kullanıldığını belirtti.
·         1,5milyon içinde 20bin kişinin hata yapması önemli değildir ama 20 bin kişinin hata yapması insanların yanlış düşüncelere kapılmasına neden olur. Bu dönemde insanların devlete bağlı kalmadığı görüldü. Cnn Türk ihtarname aldı. Bu da bazı insanların gözünü korkuttu.
·         Geziyi destekleyen insanlar bir tarafmış gibi gözüküyor ama böyle bir şey yok. Bunu yapanın Başbakan olduğu belirtildi.
·         Kamplaşma hep yöneten ve yönetilenler arasındadır. Yöneten ve yönetilenlerin aynı noktaya gelmesi için herkesin tabandan siyasetle ilgilenmesi gerektiğini belirtti.

Forumun ikinci yarısında foruma davet edilen Burçak Ünsal isimli bir konuşmacı hazırladığı program hakkında bilgi verdi. 150 bin kişilik aktif güç ile çalıştıklarını ve amaçlarını gerçekleştirmek için iki kulvarda çalıştıklarını iletti. Birinci kulvar konusunda dünya çapında uzman olan bir meclisi kurmak ve ülke sorunlarına cevap aramak, ikincisi ise kısa vadede ve pratikte bu çözümleri uygulanabilir hale getirebilmek amacıyla siyasi çabayı organize etmek ve etkin kılmak. Amaçlarının
1.      Demokrasiyi totaliter rejime giden tren olmakta çıkarmak;
2.      İfade özgürlüğü, haber alma özgürlüğü, iletişim özgürlüğü, din-vicdan özgürlüğü temel hakları hakim kılmak;
3.      Son bir ayda her yurttaşın yaşadığı devlet gücüyle tehdidi, şiddeti, sansürü, baskıyı tarihe gömmek;
4.      Ekonomik büyümeyi sürdürülebilir, çevreyle, insan yaşam kalitesiyle uyumlu başarabilmek;
5.      Kadın haklarını vaatlerden çıkarıp toplumsal ve profesyonel hayatın normu ve gerçeği haline getirmek;
6.      Eğitim reformu yapmak;
7.      Erkler ayrılığını tesis etmek;
8.      Hukukun üstünlüğünü ve yargı bağımsızlığını tesis etmek;
9.      Azınlık haklarını korumak ve en önemlisi;
10.  Etnik, siyasi, felsefi, dini farklılıklara rağmen Gezi Parkı için Türkiye’nin her şehrinde el ele tutuşmuş insanların birleşmiş ellerini bir daha hiçbir zaman çözdürmemek.
Olduğunu belirtti. Bu amaçlar için bizden beklentilerin umudu kaybetmeden bir arada iletişimde kalmak, her birimizin, ailemizin, akrabalarımızın, iş çevremizin ve içinde bulunduğumuz STK ların ve grupların seferber edilmesiyle bir oy bloğu oluşturmamız ve kendi uzmanlıklarımız ve ilgi alanlarımız dahilinde alt gruplar kurarak o komisyonlarda çalışmamız olduğunu iletti.
·         30.06 Pazar günü saat 16.00’da Çevre bilinciyle ilgili bir bir söyleşi yapılacak. 17:00’den itibaren parkta çeşitli faaliyetler yapılıp 21.00 de foruma başlanacak. 

1 yorum: