27 Haziran 2013 Perşembe

Yeniköy Dayanışma Forum Notları (25 Haziran)


Yeniköy Dayanışma 25 Haziran 2013 forum özetidir:

Emirgan ile Sarıyer arasında geniş bir bölgeden gelen katılımcıları bu kez farklı bir parkımızda, Villa Park Çay Bahçesi’nin hemen yanındaki parkta ağırladık. Park mimarisi olarak daha gelişmiş olan bu mekanın aynı zamanda daha önce uğradığımız saldırının faillerinin yaşadığı veya toplandığı bölgeden uzak olması nedeniyle katılımcılar için daha güvenli bir ortam da sağlayabilir diye düşündük. Yaklaşık 25-30 kişilik grubun tanışma ve sohbet sürecinden sonra ilk konuşmacımız söz istedi. Gece çok aktif ve yoğun bir içerikle geçti. Toplantımıza ayrıca Büyükdere Forumundan da üyeler katıldı. Bu katılımın sürekli ve dönüşümlü olması karara bağlandı. Diğer konular ise:

• Eylemlerin başladığı günden bu yana kaybettiğimiz vatandaşlarımız anısına bir saygı duruşu önerisi, biraz sohbetten sonra “düzenli şekilde hatırlama ve anma sohbeti”ne dönüştü. Bu yöntemle yaşanan hadiseleri unutmamak garantilendi. Bu konu belli ki önümüzdeki toplantılarda da irdelenecek ve şekil alacaktır.

• Olası her türlü saldırı ve oluşabilen negatif forum deneyimleri için “güvenlik protokolü” görüşüldü. Bu konuda daha somut bir çalışma yapılacaktır.

• Büyükdere’den gelen bir katılımcı, özellikle Belediye’nin sorumluluk ve yetki kapsamında olan konularda, itiraz, şikayet ve öneriler konusunda “ısrarcı ve kararlı davranış” modelini anlattı ve örnekler ile somutlaştırdı.

• Bir kaç katılımcı, forumların mutlaka bir siyasi duruş içinde olması gerektiğini, bu olmadan önümüzdeki süreçlerde istenilen etkiyi gösteremeyeceğini anlattı. Özellikle mahalleli ile daha yakın iletişim için sadece eğitimler ve kurslardan çok, siyasetçiler gibi, gerek düğünler gerekse Cuma namazına kadar farklı alanlarda bulunulması gerektiğinin altını çizdi. Bu konuda o katılımcılar ile daha ileri çalışmalar yapılmasına ve çeşitli mahallelerin iç dinamiğini keşfetmek ve doğru etkileşimleri,yöntemleri için özel bir çalışma grubu oluşturulmasına karar verildi.
Kısaca,“toplumsal hassasiyetleri anlamak ve buna uygun hareketler seçilmesi” konuşuldu.

• “Forumların mutlaka zaman içinde gerçek bir Halk Meclisi olarak çalışacağı” öngörüsü üzerine konuşuldu, Piramidal yönetim sistemlerinden “çember” sistemlere geçişte herkesin sorumluluğu olduğu idrakı ve omuz omuza bir çalışmaya alışılması gerektiği vurgulandı. Bunun üzerine daha etkili çalışma grupları oluşturmak ve takip mekanizması için bir Google Mail Grup kurulmasına karar verildi.
-Grup kuruldu, üyeler davet ediliyor.  Bu gruba sadece,belli başlıklar altında somut çalışma yapacak katılımcılar davet edilmektedir. Diğer iletişim Facebook ve Twitter üzerinden yapılacaktır.-

• Twitter ve Facebook hesaplarımız ile ilgili bilgi aktarıldı.

• Büyükdere ve Sarıyer bölgesinden başlayarak tüm İstanbul’da parklar ve tarihi mekanların korunması ve yaşatılmasında öncü olmuş olan Çelik Gülersoy’u anma töreni hakkında bilgi verildi. 6 Temmuz’da, vefatının 10. Yılında törenle anılacaktır. Grubumuzdan katılmak isteyen üyeler olababilir veya Yeniköy forumu olarak tüm ekip ile katılabiliriz.

• Böğaziçi Dernekleri’nin varlığı ve Yeniköy’de yeni bir derneğin yapım sürecinde olduğu konuşuldu. Gruptan kimi katılımcıların mutlaka böyle derneklere katılması ve faal olması tartışıldı.

• Bölgede ciddi bir Boğaziçi İmar Yasası ihlalinin devlet tarafından yürütüldüğü konuşuldu. Önümüzdeki günlerde,denetlemek ve takip etmek için gönüllüler belirlenecektir.

• Seçimler ve oy sayımı konusu açıldı. Daha önce ki öneriler ile bu noktada etkili olunacağı konuşuldu.

• Genel olarak mini grupların oluşturulması ve rutin toplantılar dışında da birlikte iletişimde olunmasına karar verildi.

• CHP Sarıyer’den, gelen bir katılımcı ile görüşüldü ve kendisinden,her türlü imkanın grubumuza sevkedilmesi için çalışılacağı sözü verildi.

Oturum, mail adreslerinin toplanması ve bir sonraki taplantıda öncelik sahibi konuların kararlaştırılması  ile sonlandı.


Saygılarımızla,
Yeniköy Dayanışma

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder