27 Haziran 2013 Perşembe

Cennet Mahallesi Forum Notları (26 Haziran)


CENNET MAHALLESİ  26 Haziran (3.gün) FORUM SONUÇ METNİ
Küçükçekmece forumundan misafirlerimizin de olduğu bu geceki toplantımızda öncelikle forum arkadaşlarımıza ve yeni gelenlere önceki iki günün kısa bir özeti geçildi. Sonrasında Küçükçekmece forumuyla ilgili bilgiler alındı. Kısa tanışmanın ardından birleştirilip birleştirilemeyeceği üzerine görüşler ortaya atıldı ve gelen yorumlar doğrultusunda, zaten tüm forumların birbiriyle bağlantılı olduğu, herkesin her zaman dilediği foruma katıldığı ve özellikle mahaller bazında olabildiğince yayılmasının gerekliliğinden dolayı, forum günlerinin gene ayrı ama bazı etkinliklerde ortak çalışmaların yapılmasının daha faydalı olacağı sonucuna varıldı.
26 Haziran Forum programı
1. Genel görüş ve öneriler
2. Önerilerin oylanması ve alınan kararlar

1. Genel görüş ve öneriler
- (K.çekmece’den) Henüz bir toplantı yaptık ve bu toplantıda çeşitli görüşler üzerine konuşup bazı kararlar aldık. Siyasetten uzak duramayız. Örgütsüz yürümez. Bu nedenle siyaset atölyesi yapmaya karar verdik.
- Kanarya’dan geliyorum. Oradakilerle iç içeyim ve çoğunluk AKP taraftarı ve bizi öcü gibi görüyorlar.  Bu hareket apolitik başladı. Bu nedenle siyasetin olmaması taraftarıyım.
- Bize bu güne kadar sınıfları birbirine düşman eden politika örnekleri gösterildi, bu nedenle politikaya sıcak bakılmıyor ama politik olunmalı. Çünkü bizim hayata dair söyleyeceklerimiz de politiktir. Yeni bir düzen kurarken ortaya atılan kavramlar da politiktir. Buna ister doğrudan demokrasi diyin isterseniz başka bir şey. Bize bu güne kadar dayatılan değil ama bu anlamda politik olmaktan korkmayalım.
- Bu nereye kadar gidecek, siyasi tarafı ne olmalı deniyor. Bizler tepkilerimizi ortaya koymak için farklı farklı kesimlerden yola çıktık. “Bunlar” AKP hariç herkesi barındırıyor. Yurtdışı da dahil. Siyaset cepte dursun ama öncelik değil.
- Obama’yla Erdoğan ne konuştu? Akiller toplantısında ne oldu? Süreç enfeksiyona uğradı deniliyor. Hareket söndü, direniş ruhu kalktı mı? Anadilde eğitim, sınır karakolları için RTE henüz bir şey dememiş.
- (K.çekmeceden) Bu nedenle daha hızlı kararlar almalıyız. Öneri gelir gelmez, getirene görev verilmeli.
- Buluşulan her akşam kârdır. Özde barışçıl direniş diyoruz ve ne kadar sakin olursak, ne kadar paniklemezsek o kadar iyi. Moğollar “Bir şey yapmalı” derken siyasi söylemle çıkmamıştı. Ortak doğrulara odaklanırken acele etmeyelim, forumlara önceden hazırlanarak gelelim ve sabırla ortak noktayı bulmaya çalışalım.
- (bir park sakini)
“Neden saçların beyazlamış arkadaaaaaş
Sana da benim gibi çektiren mi vaaaar….. lay lay lay laaa”
Gülüşmeler, alkışlar.
- Yandaş medya gibi yapmayıp özeleştiri de yapalım. Kendimden yola çıkarsam nefret duyguları başladı ve içimde bunu barındırmak istemiyorum. Barışçıl direniş adına yaratıcılığa önem verelim.
- Bunun için kurulmuş olan ücretsiz psikolojik destek üniteleri var.
Gülüşler J)))))
- Öfke hepimizin içinde. Muhalefet olmadığı için sokaklara çıktık. Partilere söylemlerini değiştirmeleri için baskılar yapılabilir. Tarık Ali eylemlerin nabzını tutmaya geldiğinde halkın inisiyatif alması gerektiğinden söz etti.
- Soğuksu’da oturuyorum. Herkes dışarı çıkmak istiyor ve önayak olacak birilerini bekliyor. Etkinlikleri diğer meydanlarda da yapalım. Mahalle temsilcileri seçelim.
- Bireysel boykotu unutmayalım.
- Cennet postası çıkarabiliriz. Adı ve içeriği ayrıntılı konuşulur. Metinler hazırlayarak meşruluğunu arttırabiliriz.
- Bildiri hazırlanıp neler yazılacağı internet ortamında oylanabilir.
- Küçükçekmece gölünün temizliği ile ilgili bilgilenebilir ve talepler oluşturabiliriz.
- Bir etkinlikte ebru workshop düzenleyelim. Halka da katılma olanağı tanıyarak karanfil motifi işletelim. Bu ebruları da kaybettiğimiz arkadaşlarımıza adayarak anma seremonisi düzenlemiş oluruz. Aynı zamanda da karanfil etkiliğinin bir devamı olur.
2. Önerilerin oylanması ve alınan kararlar
- Belirli günlerde Hürriyet Caddesi’nde Kültür ve Sanat Etkinliği yapılması ve alınacak kararlar doğrultusunda farklı günlerde diğer mahallere taşınması kabul edildi .
- Müzik Grubu oluşturuldu.
- Tiyatro Ekibi oluşturuldu.
- Fanzin hazırlanması için kişiler seçildi.
- Cennet forum tanıtımı için sticker hazırlanıp belirli yerlere yapıştırılması için bir arkadaş gönüllü oldu.
- Taksim Dayanışmasının etkinliklerine Cennet Forum olarak pankartla topluca katılım kararı alındı.
- 30 Haziran Pazar günü saat 17:00’de başlamak üzere Hürriyet Caddesi’nde müzik ve sokak tiyatrosu gösteri kararı alındı. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder