27 Haziran 2013 Perşembe

Gezi Habercileri Notları (26 Haziran)


Dün gece verimli geçen toplantının özeti ve detayları aşağıda. Artık aktif katılım zamanı.

Özet:
Dün gece basın grubu kuruldu.  Gezi haberleri portalı  >  güncel haber sitesi > günlük gazete doğrultusunda çalışma kararı aldı. Bu akşam 20:00’da haber portalı içeriği ile adını belirlemek ve haber ağı kurabilmek için yapılacakları tartışmak üzere yeni toplantı düzenleniyor. Hareket içinde basın – medya noktasında yer almak isteyen arkadaşların artık toplantılara katılarak destek vermeye başlamalarının vakti geldi.
Detaylı toplantı notları

Abbasağa iletişim grubu dün akşam ikinci toplantısını gerçekleştirdi. İlkine çok daha verimli tartışmanın döndüğü bu toplantıda önemli adımlar atılmaya başlandı. Bir ara 60 kişiye yaklaşan topluluk, medya ve iletişim projeleri önermeye başladı.  Etkili çalışabilmek adına genel kabul gören projeler için hemen gruplar oluşturuldu. Bu birimler kesin veya son birimler değil. Akşam iletişim toplantıları devam edecek, bu süreçte toplantıya katılıp yeni teklif getirenler yeni ekipler oluşturabilir.

İletişim grubu içindeki birimler:

Basın  (Haber ve içerik üretecek, üretilen içerikleri yayına vermeden denetleyecek)
Sosyal Medya (Parkın sosyal medyadaki iletişimini üstlenecekler)
Dezenformasyon İzleme (Kitleleri yanıltma amaçlı üretilen içerikleri takip edip, karşı tez üretecekler)

İnternet yayınını Çapul TV yürütüyor
Radyo konusunda somut adım yok


Görsel medya ayağı için Çapul TV çalışmalar yapıyor. Bu nedenle internet televizyonu – kanalı için çalışmalar iletişim grubu kurulmadan önce zaten belli bir aşamaya gelmiş durumda. Çapul TV’den bir arkadaş toplantılara katılıyor, önerileri dinliyor. Bu konuda destek vermek isteyenler arkadaşı forumda bulabilir. İstanbul dışında olanlar için ise aracı olabiliriz.
Radyo konusunda herhangi bir girişim veya gönüllü yok dolayısıyla konu gündeme gelmedi. Şu aşamada bu ayağı üstlenecek biri çıkmazsa da internet radyosu kurulumu ilerleyen zamanlarda ancak gündeme gelecektir.
Basın grubu hedeflerini çizdi
Toplantıya basın grubunda devam ettiğimiz için o grubun konuşmalarından bahsedeceğiz. Bu grubun içinde günlük veya haftalık kağıt gazete çıkarılması için ısrar eden arkadaşlar oldu. Bu konuda baskı maliyetlerini üstlenen kişiler olduğu söyleniyor. Kağıt gazetenin insanlara ulaşmada daha etkili olacağını savunuldu. Ancak bizim de içinde bulunduğum bir grup ise işe internette kurulacak bir haber portalı ile başlamamız gerektiğini iddia etti. Destek sözlerinin tutulmaması, basılı gazete işinin ağır ve ciddi bir iş yükü getirmesi ile profesyonellik gerektirmesi  ve dağıtım zorlukları nedeniyle gazete önerisine ilk aşamada karşı çıkıldı.

Uzun süre devam eden tartışmalar sonunda doğrudan bir anaakım haber sitesinin de itici olacağı bu nedenle ilk olarak parklarda yaşananlar ile hareketi ilgilendiren güncel haberlerin yer alacağı bir haber portalı kurulması kararlaştırıldı. Parklarda neler konuşulduğunun ve yapıldığının bilinmemesi hareketi yavaşlattığı için haber portalının bu zayıflığı gidermesi,  akabinde ise ciddi haber üretimine geçecek bir haber sitesi kurulması konuşuldu. Haber sitesinde başarı görülürse bir sonraki adım olarak da gazete çıkarılması karara bağlandı. Öte yandan toplu eylemlerde dağıtmak üzere zaman zaman flyerler da üretebileceğimiz not edildi.

Portal – Haber sitesi – Gazete doğrultusunda çizilen yön ile tecrübesiz arkadaşların da zamanla içerik üretebilecek hale gelmesi sağlanacak. Gazete gibi riskli bir adım atarak hareketin basın ayağını başlamadan bitirmektense birlikte çalışarak hızla büyütülebilecek yöntem bize de çok daha sağlıklı geldi. Bu nedenle grup içindeki desteğimiz de o yönde oldu.  
Şimdi ne olacak?
İletişim grubu Abbasağa içinde her akşam 21:00’da toplanmaya devam ediyor.  Basın grubu bu akşam 20:00’da tekrar bir araya gelecek.

- Bu toplantıda herkes portalda verilecek içerik ve sayfa düzeni hakkındaki önerilerini sunacak.  Bu öneriler üzerinde mutabakat sağlandıktan sonra site kurulumu bilişim grubuna gidilecek. Bilişimdeki arkadaşlar ne istendiği kendilerine aktarılırsa hemen kurulum için çalışabileceklerini belirttiler.
- Ayrıca isim önerileri alınacak.

- Bu konular aşıldıktan sonra haber üretimi için neler yapabiliriz konusunu tartışacağız.
- Türkiye genelindeki tüm parklar ve yurtdışındaki destekçilerden haber akışı sağlamak için yapılabilecekler konusunu gündeme getirilecek.
Gelebilecek herkesi bu akşamki ve takip edecek toplantılara bekliyoruz.

1 yorum:

  1. Basili gazete olmasi gerektigi fikrini destekliyorum. Zira interneti olanlar zaten haber alabiliyor. Bizim asil interneti olmayan, uydu kanallari izleme olanagi olmayanlara ulasmamiz gerekiyor.

    YanıtlaSil