25 Haziran 2013 Salı

Sarıyer Büyükdere Forumu Notları (24 Haziran)


23.06.2013 tarihli forumda alınan karar üzerine 17.00’da parka masa açılarak, etrafa 3. Köprü, hukuki destek ve daha önce alınan kararlara dair kartonlar hazırlanarak asıldı. Bir duvar gazetesi asılarak bugüne ait duyurular yazıldı. Yine alınan kararlar uyarınca masa genişletilerek buraya küçük çapta bir kütüphane ve dayanışma mutfağı açıldı. Dayanışma masasına haklarınız broşürü ve barınma hakkı gazetesi koyuldu.
19.30’da yaz okulu gönüllüleriyle toplantı yapıldı.
20.30’da “Durma Eylemi” gerçekleştirildi. Bugünkü durma eyleminde duran insanlar özellikle Ethem Sarısülük’ün katili polisin “meşru müdafaa” sebebiyle salıverilmesini protesto eden dövizler ile durdular.
21.15’te Ekümenopolis:Ucu olmayan şehir isimli film gösterildi ve ardından kısa bir forum gerçekleştirilerek 26.06.2013 tarihli forumda tartışılmak üzere öneriler alındı. 

ÖNERİLER:
Belgrad Ormanları’nda son bir aydır 200 ayrı noktada 5’er kişilik ekiplerle ağaç kesme faaliyetlerinin başladığına vurgu yapılarak, Tayyip Erdoğan’ın Büyükşehir Belediye Başkanı iken söylediği “3. Köprü cinayettir” sözünün gerçekleştiğini bu ağaç kıyımlarına devam edildiği takdirde solunacak oksijen kalmayacağı belirtildi. Sarıyer halkına bu gerçeği göstermek amacıyla Belgrad Ormanı’na bir araştırma ve gözlem gezisi ve ormanları savunmak amacıyla bir etkinlik yapılması,
Orman mühendislerinin verilerine dayanılarak her insanın yıl içerisinde kullandığı kağıt, kalem ve ambalajlarla 7 ağaç tükettiğini buna dikkat çekmek ve tükettiğimiz ağaçlara karşılık her yıl 7 ağaç dikme etkinliği,
Gezi Parkı’na ve özelde Büyükdere Forumu’nun yapıldığı parka ölen arkadaşlarımız anısına küçük anıtlar planlanması,
Üniversiteler arası bir öğrenci dayanışması kurulması önerildi.

KARARLAR:
Ethem Sarısülük’ün katili polisin serbest bırakılmasını protesto etmek üzere bir eylem planı çıkarılması, Taksim Dayanışması çağrısıyla yapılacak bir eylem olursa kitlesel katılınması ve polis memuru A.Ş. hakkında şikayet dilekçesi verilmesi,
25.06.2013 tarihinde Yeniköy Villa Park’ta gerçekleşecek olan Yeniköy Dayanışması Forumu’na kitlesel katılınması kararları alındı.

DUYURULAR:
Taksim Dayanışması’nın Taksim Projesi’ni içeren imar planının iptali için açılan duruşma 26 Haziran 2013 Çarşamba günü saat 10.00’da gerçekleştirilecek.
30.06.2013 Cumartesi günü 17.00’de Taksim’de LGBT onur yürüyüşü gerçekleştirilecektir.
AİHM İç Tüzüğü’nün Geçici Önlemlerle İlgili 39. maddesi çerçevesinde başvuru yapmak için 500 bireysel şikayet belgesi toplayacak. İHD’nin beklediği 500 bireysel başvuru henüz 200’deymiş. Fiziki ve manevi zarar gören herkesin başvuruda bulunması gerekiyor.
Forumları gerçekleştirdiğimiz parka ismini veren Çelik Gülersoy’un 10. Ölüm yıldönümü anma etkinliği 06.07.2013 Cumartesi günü Demirciköy Köy Mezarlığı’nda gerçekleştirilecek.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder