26 Haziran 2013 Çarşamba

4. Levent Sporcular Parkı Toplantı Notları (24-25 Haziran)


4. Levent Sporcular Parkı'ndan: 24 Haziran Pazartesi tarihli (ilk) buluşmamızın notları, bir moderasyon ya da yöntem belirlemediğimiz için sohbet şeklinde ilerledik, yaklaşık 15 kişiydik.

*Bizi forumlara getiren ne oldu?

-İnsanlar Gezi eylemleriyle konuşmaya, ses çıkarmaya başladılar. Daha çok gençler öne çıktı. Y kuşağı denen, bir ayağı sanal alemde büyümüş bireyler birebir temas kurmaya başladı. ("Bu eylemler gençlerin, ne yaparsa gençler yapar." cümleleri de, buna karşı çıkan fikirler de vardı)

-Fiilen birlikte olmamız ve çok çeşitli olmamız yeni bir dil ve hitabet ihtiyacı doğurdu. En çok da eylemlilik, Gezi'nin 2 hafta direnişçilerce tutulmasında bu ihtiyacı hissettik ve gidermeye başladık. 

*Forumlardan ne bekliyoruz? Kendi forumumuzdan ne bekliyoruz?

-Abbasağa Parkı gibi büyük forumlarda (AKP seçmeninin temsilen kullanılan) "%50" ne kadar bulunuyor? Onlara bu forumlar aracılığıyla temas edebiliyor muyuz, yoksa nasıl temas edebiliriz? Onları ötekileştirdik mi? ("AKP'nin ikinci kez seçilmesiyle beraber zaten ötekileşmişlerdi, ayrışmıştık" dedi, 4. Levent'ten Ayazağa'ya taşınan ve farklı yaşam tarzlarına müdahale bağlamında arada büyük farklar gören bir arkadaşımız. Buna katılmayanlar oldu, hala birlikte yaşadığımız, birbirimize temas ettiğimiz düşünülüyor. Öte yandan forumlarda 'Ben de AKP'ye oy vermiştim ama bu haksızlığa tahammül edemezdim' diyen insanlar da çıkmış.) 

-Ötekileştirme mevzusuna ek olarak, 28 Şubat döneminde başörtülü kadınların üniversitelere alınmadığı sıralarda özgürlük için mücadele edilmemesine dair pişmanlıklar itiraf edildi.

-"Kendimizi nasıl anlatabiliriz?" sorusunu cevaplamak için önce ne istediğimizi tanımlamamız gerek, denildi. Buna karşın, böyle bir ortaklaşma olmadan herkesin tamamen kişisel deneyimlerini paylaşarak da derdimizi anlatabileceğimiz söylendi. 

-Bu forumlar sayesinde gündelik yaşamımıza dokunan, kıyıda köşede kalmış ama atlanmaması gereken şeylerle ilgili çalışma yürütülebilir. Mesela seçimlerde sandık görevlisi olmalı herkes. Demokratik bir parlemento için %10 seçim barajı mutlaka düşürülmeli. Hidroelektrik santralleri, 3. Köprü gibi son derece yerel ama herkesi ilgilendiren konular tartışılmalı.

*Duyurular & Öneriler

-'Çapulcular Yaz Okulu' ya da 'Okumuş insan halkının yanındadır' kampanyası ile yoksul yerleşim yerlerindeki çocuklara (ve ulaşılabilirse annelerine) yönelik çalışmalar yürütülecek. Resim, tiyatro, felsefe vb. konularda yaz okulu. (Bu gibi aktivitelerle bahsedilen %50'ye temas da edilebilir denildi)


-----------------------------------------------------

25 Haziran buluşmamızın notları;

Katılımcı sayısı: 20-25
*Toplantı saati 21.30'a alındı. 21.45'e kadar parkı gezip duyuru yapacağız, insanları foruma davet edeceğiz. Forumu 'herkesin katılabileceği, sorunlarımızı paylaşıp çözümler üreteceğimiz bir açık toplanma' olarak tanımlamaya karar verdik (sorulduğunda.)
*Katılımı arttırmak için ne yapabiliriz?
-Facebook event'i açalım.
-Notlar bloga konulacak. Düzenli olarak kondukça insanlar merak edip gelir.
-Parka gelen ve çevrede oturan halkın dikkatini çekmek için etkinlik düzenleyip bunu Belediye'e aracılığıyla duyuralım. Bir müzik dinletisi olacak (muhtemelen pazartesi).
-Büyükçe bir pankartı yanına oturduğumuz heykele asıp görsel daha çok görünür olacağız.
-Taksim Dayanışması katılımcı sayısını arttırmamız için bize yardımcı olabilir.
-Çevre semtlerde Duran Adam eylemleri yapılıp, foruma çağrı yapılabilir. Bunun için direnişe tam destek veren güvenli yerlerden (ilk olarak 1. Levent Çarşı) başlamaya karar verildi. Gruptakiler birbirini tanıyıp her türlü durumda birlikte hareket etmeyi öğrendikçe başka yerlerde (örneğin Çeliktepe, Sanayi Mah. ve Gültepe semt pazarlarında) bu çağrı eylemi yapılabilir. (Tekrar konuşulacak.)
-4. Levent çevresinde apartmanlara el ilanı dağıtılmasına ve afiş asılmasına karar verildi. El ilanı A6 (bir sayfanın dörtte biri) afiş ise A3 (bir sayfanın iki katı) büyüklükte olacak. Dağıtım için iyice organize olmak gerekli. Orduevinde bu tür şeyler yasak olduğu için çağrı sözel olarak yapılacak.
-Grup dayanışmasını ve iç güveni arttırmak için kaynaşma alıştırmaları&oyunları yapılacak.
-Bir ses sistemi bulup ilerleyen günlerde toplantılara getirelim. Böylece hem herkes duyar açık olur, hem daha davetkâr olur. Henüz yapmaya gerek görülmedi, kalabalıklaşınca yapılacak.
*Atölyeler için henüz erken, önce kendimizi toparlayalım denildi. Her parkın atölye yapmadığı, genellikle Abbsağa'da konularında uzmanların atölyeler/açık dersler verildiği belirtildi. Atölyeler için işin uzmanlarına gerek olmadığı ifade edildi. Henüz bir karara varmanın sağlıklı olmayacağı, kalabalığın getireceği fikir çeşitliliğinin beklenmesi gerektiği söylendi.
*Diğer parklardan kopmamamız gerektiği söylendi. Diğer parkları günlük olarak takip edip aktarmak üzere birilerinin görev alması önerildi.
*Yarın (http://www.yurtgazetesi.com.tr/“topcu-kislasi-israri-neden-makale,4875.html) köşeyazısının okunarak tartışmaya açılabileceği söylendi. Atölye yapmasak da fikir alışverişi için bir başlangıç.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder