28 Haziran 2013 Cuma

Buca Gündoğdu Meydanı Forum Notları (26 Haziran)

Eğer bu eklentide resimler varsa, görüntülenmeyecekler.  Orijinal eklentiyi indir
26 Haziran 2013 Çarşamba günü yapılan Gündoğdu Forumu tutanağı

Açılış:

Hayatını kaybeden direnişçilerin isimleri sayılarak forumun açılışı yapıldı.

İzmir genelinde 9 ayrı bölgede yapılan forumların duyuruları yapıldı. Bu bölgeler Buca, Karşıyaka, Bornova, Gültepe, Çiğli, Narlıdere, Güzelyalı, Gaziemir ve Alsancak olarak belirtildi.

28 Haziran Cuma günü doktorların Gündoğdu’da bir forum yapmayı pl
anladığı belirtilerek, o gün kürsünün doktorlara bırakılacağı duyuruldu.
Oluşturulan Kültür-Sanat, Medya gibi atölyelere katılmak isteyenlerin isim yazdırabileceği duyuruldu.

Gündem olarak, daha önce kararlaştırılmış olan Cumartesi günü yapılacak eylemin konuşulmasına karar verildi.

Bugün ilçe forumlarından kişilerin de katılımıyla yapılan sekreterya toplantısında konuşulanlar aktarıldı. Daha önce tüm forumlarda alınan kararlar doğrultusunda, 29 Haziran Cumartesi saat 18:30’da Konak’ta Bahri baba Durakları’nda toplanılarak eylemin bir süre Konak’ta devam ettirilmesi, ardından Gündoğdu Meydanı’na yürünmesi, saat 20:30’da Gündoğdu Meydanı’nda kürsü programının başlamasının kararlaştırıldığı ifade edildi.

Her önerinin ardından karşı fikirlerin de ifade edileceği, ardından oylamaya geçilmesinin uygun olacağı duyurularak gündemin tartışılmasına geçildi.


Forumda öne çıkan öneriler ve kararlar:

Eylemin dağınık olmaması gerektiği dile getirildi. Bunun için bir komite oluşturulması önerildi. Bir yürüyüş düzeninin olması gerektiği belirtildi. Eylemlerimizin diğer illerle eş zamanlı yapılması önerildi.

Bayraksız, flamasız yürünmesi gerektiği ifade edildi.

Moderatörün bu konuda daha önce bayraksız yürünmesi kararı alındığını hatırlatması üzerine bu konu bir süre tartışıldı. Şu fikirler ifade edildi:

-Herkesin kendini temsil eden bayrağı ile gelmesi bir zenginliktir, farklı renklerin bir arada olduğunu göstermemiz gerekiyor.

-Kitlenin giderek çoğalması bayraksız yürünmesinden kaynaklanıyor. Bayrak yarışına dönüşmemeli.

-Herkes kendi bayrağını taşımalı. Bu bizi ayrıştırmaz, farklılıklarımızla birlikte durmamız gerektiğini anlatır. Bayraklar gelmesin dendiğinde, bayraklarıyla gelmek isteyenler dışlanmış oluyor.

Bu tartışma, daha önce karar alındığı şekliyle bayraksız katılımın uygun olacağı kararı alınarak kapatıldı.

Karşıyaka forumunda alınan kararlar aktarıldı. Cumartesi eylemine “Parklar Bizim Karşıyaka” pankartı ile katılınacağı ifade edildi. Kadınların kırmızı giyeceği, ölen arkadaşlarımızın fotoğraflarının taşınacağı belirtildi.

Konak’tan Alsancak’a kadar insan zinciri oluşturulması önerisi sunuldu. Bu öneri tartışıldı. Şu fikirler ifade edildi:

-Eylemler meydanlarda yapılmalı, zincir olacaksa da Konak Meydanı’nı kaplayacak şekilde olsun.

-İzmir’de böyle bir eyleme gerek yok.

Cumartesi eylemi için bu öneri yapılmayacak.

Cumartesi eylemi sırasında planlanan “Mor yürüyüş” isimli pasif bir eylem önerildi. Direniş sırasında gözünü kaybedenlerin, bebeğini düşürenlerin, öldürülenlerin makyaj yapılarak simgeleştirileceği belirtildi. Bu öneri tartışmaya açıldı, şu fikirler ifade edildi:

-Pasif eylem yapmamalıyız. Ankara, İstanbul’da insanlar gaz, cop, dayak yerken aktif eylemler yapmalıyız.

-Direnişin ilk günlerinde İzmir’de halk polisi durdurmasaydı insanlar öldürülebilirdi. Şu an yeni taktik bizi pasifleştirmek. Pasif eylem yapacaksak Valilik önüne gidip hepimiz arkamızı dönelim, en fazla birkaçımızı öldürürler.

-Aktif-pasif eylem ayrımı yapmamalıyız. Çimlerde oturarak iktidara karşı gelinmez. Kitabımı alır evde de okurum, meydanlarda olmamız gerekli.

-Yeri geldiğinde aktif, yeri geldiğinde pasif eylemler olabilir. İstanbul’da polisin yoğun saldırıları sonucu Gezi Parkı’ndan ayrılmak zorunda kalındığında başlayan ve hareketi devam ettiren “duran adam” eylemi böyle bir örnektir.

-Medya direnişle ilgilenmedi. Eylemler aktif olursa daha çok dikkat çeker. Medya da ilgilenmek zorunda kalır. Önceki eylemlerimizden de faydalanarak bir eylem projesi yazalım.

-Bunu tartışmak yerine meydanları dolduralım. Aktif-pasif her türlü eylem etkilidir.

“Mor Yürüyüş”ü planlayanlar, Cumartesi eylem sırasında yapacak. Mor yürüyüşe katılmak isteyenlerin “Batuhan Güven Erişkin” adlı facebook hesabına ulaşabileceği ifade edildi.

Her parkta kitap okuma eylemlerinin yapılması önerildi. Parklarımızı korumamız gerektiği, Cumartesi eyleminin haricinde alınacak eylem kararlarının kitap okuma eylemi şeklinde olması fikri getirildi.

Cumartesi eyleminde 60-70 hektarlık bir alan olan Kent Ormanı’nda Expo yapılmasına karşı söz söylenmesi önerildi. Bu öneriye karşı olarak, Expo’dan önce polis şiddetini protesto etmek gerektiği, kadınların en önde yer alarak beyazlar giyebileceği önerildi. Öneri ilk haliyle kabul edildi.

Tutuklamaların somut bir nedene dayandırılmadığı belirtilerek tutuklu arkadaşlarımıza mektup gönderme önerisi yapıldı. Bu öneri geliştirilerek, postane önünde bir eylem yaparak yazılan mektupların gönderilmesi kararı alındı. Tarih daha sonraki forumlarda konuşulacak.

AVM boykotunun sokak eylemlerinden daha etkili olduğu, *Venezüella hükümetinin böyle düştüğü belirtildi.

Öldürülen direnişçilerin fotoğraflarını maske şeklinde yaparak Cumartesi eyleminde kullanma önerisi yapıldı. Bu öneri üzerine yapılan koşmalarda, maskeleri herkesin takması, bu maskelerin sadece eylem sırasında değil otobüse bindiğimizde, resmi kurumlara girerken de takılması önerileri getirtilerek kabul edildi.

29 Haziran Pazar 19:00’da Alsancak İskele’den başlayacak “LGBTT Onur Yürüyüşü”nün duyurusu yapıldı.

Cumartesi eylemi için isteyenlerin 1TL’yi geçmemek kaydıyla maddi katkıda bulunabileceği belirtildi. Bu duyurunun ardından yapılan katkılarla 250 TL toplandı. Bu para, Cumartesi eyleminin masraflarında kullanılmak üzere sekreteryaya teslim edildi.

İşleyişe dair sorunlardan bahsedildi. Söz sırası yazdırılması eleştirilerek, isteyenin sıra olmadan çıkıp konuşması gerektiği belirtildi.

Tutuklanan direnişçi arkadaşlarımızın isimlerini kağıtlara yazıp, bu kağıtları zarflara koyarak Cumartesi eyleminde insanlara vermemiz önerildi.

Cumartesi günü renkli bir kürsü olması; LGBTT, kadınlar, gençlere kürsüden söz verilmesi önerildi. Bu öneri kabul edildi.

Ethem Sarısülük’ün katilinin serbest bırakılmasına karşı bir tepki olarak, adliyeye giderek kendini ihbar eylemleri yapılabileceği belirtildi. “O taşı biz de attık” diyelim önerisi yapıldı.

AVM boykotları yapma önerisi geldi.

Forumun yapıldığı bölgede bulunan bayrak direklerine ölen arkadaşlarımızın fotoğraflarının bayrak şeklinde asılması önerisi yapıldı.

Onur haftası ve Sivas katliamı protestosu gibi eylemlere katılmamız önerisi yapıldı.

ESP ve SDP’ye yönelik tutuklamaların protesto edilmesi önerildi

Eylem yaparken diğer illerle kordineliş bir şekilde aynı anda eylemler yapılabilir.

Konaktan Alsancağa kadar insan zinciri oluşturalım.

Gezi parkı eylemleri süresince maruz kaldığımız polis şiddetini teşir etmek, direnişte öldürülen arkadaşlarımızı unutmadığımızı ve unutturmayacağımızı hatırlatmak için "mor yürüyüş"gerçekleştirebiliriz.

Eylemde Expo kapsamında kent ormanına yapılması planlanan rant projesi için Belediyelere karşı sözümüzü söyleyelim.

İzmir'de tutuklanan arkadaşlarımızla dayanışmak için mektup gönderme kampanyası yapalım.

Eylem günü kaybettiğimiz arkadaşlarımızın maskelerini takıp eyleme gelelim (otobüste,yolda bu maskelerle gezelim) ve eyleme böyle katılalım.

30 Haziran pazar günü saat 19:00 da Alsancak İskeleden başlayacak LGBT onur yürüyüşüne katılma duyurusu yapıldı.

Eylem sırasında tutuklu olan arkadaşlarımızın isimlerini kağıtlara yazıp zarflara koyup dağıtma önerinde bulunuldu.

Miting kürsü kullanımını alışılmışın dışında pek çok sesin kendisini ifade edebileceği renklilikte bir kürsü kurulması.

Döviz atölyesi kurulabilir, yaratıcı yazı ve yazılamalar üretilebilinir.

AKP faşizmine direnen yurttaşları hedef alan operasyonların hukuksuzluğu ortadadır. Operasyonları protesto etmek için bizlerde adliyelere gidip kendimizi ihbar edebiliriz.

2 Temmuzda gerçekleştirilecek Sivas katliamı anmalarına güçlü katılma çağrısı yapıldı.


Forum, alınan kararların okunmasının ardından sloganlarla sonlandırıldı. 28 Haziran Cuma saat 20:00’da doktorların, hemşirelerin ve tıp öğrencilerinin katılımıyla Alsancak İskele’de forum tekrar toplanacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder