9 Ekim 2013 Çarşamba

CENNET DAYANIŞMA 13 Ağustos Salı Forum Notları
Genel değerlendirme konuşmalarıyla başlayan forum, öneri ve kararların alınmasıyla son buldu.

*GENEL DEĞERLENDİRME VE ÖNERİLER*

- Her geldiğimde hemen hemen aynı konular üzerinde tartışıldığını görüyorum. Bu forumun ilerlemesi açısından eksikliktir. Her forum kendi düşüncelerini tekrarlamak yerine önerilerle gelinmeli ve söz kesmeden, ikili tartışmalara girilmeden, saygı çerçevesinde katılınmalı.

- Bana göre de buradaki problem ne şekilde konuşulacağının bilinmemesinden kaynaklanıyor. 18 yaşındayım ve benden büyük kişilerin tartıştıklarını görmek bana itici geliyor. Sırf bu nedenle anne ve babamı henüz foruma getiremiyorum. Fikri ille de kabul ettirmeye çalışmak ve sonuçta ikili tartışmalara neden olmak doğru değil.

- Aslında forumlarımız sistemli şekilde devam ediyor. Çapulcu pazarımız çok ilgi gördü, haftaya açılacak olan atölyelerimiz de aynı şekilde. Cumartesi günkü bayramlaşmada da forumumuzu iyi duyurabildik. Sebatlıyız ve etkinliklerde iyi gidiyoruz. Aynı direnci forumlarımızda da göstermeliyiz. Manifestomuz olmayabilir ama hepimiz neden burada olduğumuzu biliyoruz.

- Geziye katıldığımızda insani duygularla oradaydık, forumda da aynı insani duygularla olmalıyız. Takım arkadaşı olarak forum menfaatine göre hareket etmeliyiz.

- Yaz ve Ramazan nedeniyle katılım azlığından dolayı henüz konuşmaları süre ile sınırlandırmamıştık. Bundan sonra belli bir süre ile sınırlandırırsak kendini tekrar da doğal bir şekilde ortadan kalkacaktır. 3 dakika ile sınırlı tutulabilir.

Dakikayla sınırlama teklifi oylamaya alınarak, oy çokluğuyla kabul edildi ve sonraki konuşmalar moderatörün süre kontrolünde devam etti.

- İktidarın egemenliğine karşı oluşan bilinçle buradayız. Varlık nedenimiz bu. Bu ilçenin sorunlarını da gündemimize alıp tartışabiliriz.

- Gezi eylemlerinden birlik, beraberlik ve iktidarın yanlışlarını silkelemek sonuçları çıktı. Bundan sonra sorunlardan yola çıkarak ne yapacağımızı konuşacağız. Hedefte ve eylemde birlik sağlıklı olur. Ergenekon davasında hepimizin gördüğü gibi anti-demokratik tavırlar sergilendi fakat buna karşı büyük bir hareket görmedim. Oysa kendimizi bundan ayrı göremeyiz. Yargının ortadan kalkmış olması hepimizi bağlar. Siyasi olaylar büyük halk hareketlerinin temasıdır. Parktan başlayıp tüm toplumu kapsar. Bu anti-demokratikliğe karşı da ses çıkarmalıyız.

- Kentsel dönüşümü de her an gündemimizde tutmalıyız. Var olan yeşil örtü kentsel dönüşüm adı altında yok ediliyor. Her an, her yere riskli alan denilerek el konabilir.

- Kentsel dönüşüm için geçen forumda konuşup kararlar almıştık. O kararlar çerçevesinde katkımızın olacağı her yerde forum olarak var olmaya hazırız.

- Kanarya'da oturuyorum. Orada başlatılan yıkımlar yerine toprak gördüğümüz her alana ağaç dikebiliriz.

- Belki belli bir alanda "Hatıra Ormanı" şeklinde de fidan dikebiliriz.

- Kamusal alan neredeyse kalmadı. Özel mülkiyeti de ağaçlandırma gibi eylemde bulunmamız mümkün değil. Ama böylesi fidan dikimi için herhangi bir alan olduğunu gören olursa foruma iletsin gene üzerinde konuşalım.

- Bugünkü forum beni mutlu etti. Diğerlerinde moderatör söz vermeden araya girip konuşmalar oluyor ve konu dağılıyordu, bu sefer son derece düzenli gidiyor. Tatil bitiminde kalabalıklaştığımızda da böyle devam etmesi hepimiz açısından verimli olacaktır. Nasıl daha kalabalıklaşırız da konuşmalıyız.

- Atölyelere ilgi çok fazla oldu. Şu âna kadar 83 kayıt alındı. Kurslar başladığında forumun da daha kalabalıklaşacağını düşünüyorum.

- Etkinlikler için çarpıcı ve renkli olması açısından "flash mob"lar uygun, yapabiliriz.

- Seçimlerle ilgili devrimci tavır nedir ve ne yapmalıyızı da konuşmalıyız.

- İlçemiz adaylarını onları tanımak adına çağırabiliriz. Kimlerdir ve neden adaydırlar...

- Öncelikle seçime yönelik tartışmak yerine belki de seçime gidilmemesi yönünde alınacak bir karar olup olmayacağını da belirlemek gerek. Sonuçta bu seçim sistemiyle kim, ne şekilde gelirse gelsin değişen bir şey olmayacaktır.

- Bizi yönetmeye talip olanlara "gelin anlatın" denmesi bana ters geliyor. Bunun yerine bizler proje üretmeliyiz. Doğrudan demokrasiyi istiyoruz ve forumlara katılmada, yerine her hangi başka bir şeyi tercih etmeyerek inatçı olmalıyız, aynı şekilde fikir üretme, proje geliştirmede de.

- 2 aylık gezi sürecini ve belki eylül ayından itibaren olabilecek gelişmelerle ilgili bizleri aydınlatabilecek Tabipler Birliği, Çarşı, vs. gibi yerlerden birkaç konukla birlikte bir panel yapalım. Panel düzenlemeye talip olacak gönüllü arkadaşlar seçebiliriz.

- 30 Ağustos için bir etkinlik düşünmeliyiz. Şehitlik ziyareti de yapılabilir.

- 1 Eylülde "İnsan Zinciri" oluşturmak gibi öneriler de görüyoruz, biz de değerlendirebiliriz.

- Geçen forumda kararlaştırılan Berkin Elvan ziyaretinin gününü belirleyelim.

- Çapulcu pazarımızın gördüğü ilgi çok fazla. Herkes takasın mahalle adına çok güzel bir dayanışma olduğunu söylüyor. Pazarı açtığımız günlerde standımızı da kurmaya devam edelim.

*ALINAN KARARLAR*

- Perşembe (15 Ağustos) açılacak Çapulcu Pazarında öncesinden stant kurularak atölye kayıt ve tanıtıma devam edilecek.

- Ağustos sonu yapılacak panel için gönüllü olan arkadaşlar bu hafta ön çalışmayı yaparak gelecek toplantıda sonuçlarını foruma iletecek.

- Drama Atölyesi, cadde etkinliği olmak üzere bir flash mob çalışması hazırlayacak.

- Pazar (18 Ağustos) günü saat 13.00'de Dev Adam Kitabevi'nde buluşularak Berkin Elvan ziyarete gidilecek.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder