9 Ekim 2013 Çarşamba

03 Ekim 2013 Maçka Forumu Notları 

 DUYURULAR:
 - Mekan karışıklığı nedeniyle geç başlandı, herkesten özür
 - Dünyadan direniş bilgileri paylaşımı için daha sonra haberleşme yapılacak.
 - Pazar günü tiyatro
 - Suriye tezkeresi MHP oyları ile geçmiş
 
 GÜNDEM ÖNERİLERİ:
 - siyasi içerikli parti duyurularının paylaşımı mail grubundan yapılsın mı konusu
 - tematik sunumu: halk meclisi konusu
 - gezitürk oluşumunu konuşalım
 - eylem olasılığı konuşalım
 - ortak forum değerlendirmesi, forumlar arası destek olasılığı
 
- turşu eylemi programı ve organizasyonu
 - hafatada 3+1 devam ediyor, bundan sonra önceden bildirilerek sosyal bir etkinlik şeklinde yapalım piknik yerine KARAR
 - forum web sayfası yapılmak isteniyor, gündem, takvim, vb ne paylaşılacağını konuşalım. Açık kaynak bir proje olarak diğer forumların da kullanabileceği bir altyapı olabilir. KARAR: Medya grubu ile ortak çalışılabilir. Dışarıya açık olanların da göreceği bir sistem olduğu için içeriği beraber kararlaştırılsın.
 
 GÜNDEM:
 - gezitürk ve ortak forum gündemini beraber değerlendirelim...
    - özellikle grup içi roller açısından ilginç bir tablo idi. Diğer forumlar tartışma yordamı tam oluşturamamış ama oluşturmakta olduğu görüldü.
    - gezitürk gibi ayrışma isteği olanlar olabilir. Her ne sebeple olsun Dirse ve onun gibi arkadaşlarla iletişimimiz in kesilmesi iyi bir şey değil. İnsanların ayrılmasından kendimize pay çıkarmamamız için ifade özgürlüğü konusunda içimizin rahat olması lazım.
    - FKT için öneri: seçim yaklaştıkça haziran ayında kurulan birliği bölme parçalama çabası artmakta. Yeni fıorum çıktıkça neye göre değerlendireceğimizi de konuşmak lazım. Yeni forumun FKT'ye hangi kriter ile temsiliyet olacak belirlemek lazım.
 - SORU: 1) Dirse'nin ortak forumda söyledikleri daha çok bildiri gibiydi, buna rağmen iletişim kurmaya çalışmalı mıyız? CEVAP: Evet 2) Daha önce ayrılan forumlar oldu, şimdiki ayrılmalar farklı. Bunları nasıl değerlendirceğiz? CEVAP: FKT bunu değerlendirmeli
 - Hoşgörü ve incelik açısından sınav vermekteyiz.
     - İlk çatlama mail ile oldu. Forum olarak bizim birleştirici olmalıydık. Bizim bileşenlerimizden biri de Atatürkçüler idi. Normalde oldukça rahat olan bu grupta hararetli arkadaşlar da var. Biz bu konuda ayrışmayı engelleyemedik.
     - "Biz boşuna vakit kaybetmişiz" düşünce yapısı doğru değil. Bizler katılmasak dahi bunları toleransla karşıladık. Biz davranışlarımıza özen göstermezsek daha çok ayrışma olur ve yok oluruz.
     - Bu çerçevede dernek konusunda tekrar görüşmeliyiz.
 - Gerçekten bu mailler ayrışmanın sebebi miydi? Bunu öğrenelim. Birbirimize kenetlenelim. Bunları konuşalım ama daha güçlü olmamıza sebep olacak bir sınav olabilir. Ortak forumda yaşananlar da insani şeyler. Ayda bir de olsa ortak foruma devam etmeliyiz. Önce kendi içimizde kopmamalı sonra onlarla destek de olmalıyız.
 - forum sürekli elemanı değildi ve duyurusu önceden bildirilmiş bir konu değildi, sunum ise önceden duyurulup forumun onayını almıştı.
 - Forumdan ayrışan kırılanlar neden ayrılıyor? Bazı konularda tartışmama söz konusu değil. Kemalist yaklaşımda Atatürk tabu olarak görülüyor. Kendisinin daha önce kooperatif toplantısında yaptığı "Kemalist" sorgulaması ve gruptan atma eylemi düşüncesinin otorite olmak istemesini gösteriyor. Burada bir düşüncenin foruma otorite olmaya çalışması yanlış. Forumun tabusu yok. Önemli olan kişiselleştirmemek konuyu. Her şeyi tartışabilmeliyiz.
 - arkadaşın duyurusunu değil ırkçı tavrını eleştirdim. Irkçılık fikir değil insanlık suçudur, ve tartışılmamalıdır. Özel facebook sayfasından yazılan birşey için fırtına kopartıldı. Mail grubu bizim iç iletişimizdir, bu herkese açık olmamalı ve duyuru olmamalıdır. Yoksa niye üç farklı (mail, facebook, twitter) var. Duyuru yapılmaması sansür değil teknik bir konudur. Facebook sayfasına duyuru yapılabilir. Emek verenin bir kıymeti olmalı. İnsan olarak hepimiz eşitiz. Ama buraya konan emeğe saygı göstermeliyiz.
 - Dışarıdan bir göz olarak izliyorum. Söz konusu şeyler ideolojik değil kişisel gibi gözüküyor. Nasıl sosyal medyada belli sınırlar aşıldığında moderasyon var... Aynı şekilde hakaret gibi şeyler modere edilmeli.
 - Bizler farklı fikir yapılarına sahip insanlarız. Burada tartışmaktan çok birlikte birşeyler yapma birleşiyoruz. Hepimiz her eyleme katılmayabiliriz. Bir noktadan sonra işi kişiselleştirdiğimiz için sorun oluyor. Buraya yeni gelen ego problemi olmayanlar da eşit olmalı. Biz otoriter zihniyete karşı yurttaşlık haklarımızı kullanamamaya karşı birlikte olmak için bir aradayız. Atölyelerin oluşma sebebi bu, her şeyi tartışmamız mümkün değil. Birbirimize birşey öğretmek zorunda değiliz. Kendimizi aktivistler gibi görelim.
 - Forumda yeterince Atatürk tartışılmıyor diye gelmeyenler var. ---
 - Gezi çok farklı insanları bir araya getirdi. Daha yeni birbirimizi tanıyoruz. Bu tartışmaların olması normal. Herkeste ne güzel bir araya geldik ayrılmayalım isteği var. Herkes yine öz eleştrisini de yapıyor, ama eski alışkanlıklara da geri dönülüyor çünkü örgütlü değiliz. Örgütlenme şekline dair de herkesin farklı görüşleri var. Kendi görüşüm buradan bir iktidar değişikliğine giden bir güç çıkmayacağı. Ama birlikte hayatlarımızı bir nebze iyileştirmeye çalışabiliriz. Ama iktidar değişirse nasıl yapacağımızı şimdiden tecrübe etmemiz lazım. Bir devrim yapalım da sonra şu meseleyi çözeriz doğru yaklaşım değil. Nasıl bir dünya istiyorsan kendi çevremizde bunu hayata geçirmeye çalışabiliriz. Ben hayalimdeki dünyada ırkçılık varsa onunla birlikte yaşayamam. Birlikte yürüyeceksek bir gün sonrasında ne olacağını düşünerek ilerlemeliyiz. Şu anda iktidara CHP de gelse çok şeyin değişeceğine inanmıyorum. Sanat yapabiliyorsak onu yapalım. Turşuyu öneriyoruz alışveriş merkezine gideceğimize birlikte bir hayat kurmaya çalışmak istiyoruz. Ama ırkçılığa tahammül de edemem, etmek zorunda da değilim. 2014 yılında bizi büyük kriz bekliyor. İşsizlik dalgası gelecek daha da artacak... Böyle bir durumda ya da depremde yan yana durabilmeliyiz. Birbirimize tahammül gösterelim ama bize vurulduğunda öteki yanağımızı göstermeyelim, birbirimize öğretmek için değil dayanışma için bir arada olmalıyız. Forumun nasıl olursa olsun çoğalması değil forumun insanlara değil bizim foruma ihtiyacımız var. O yüzden "Ne olursan ol gel" değil bence.
 - Biz burada bir konuşma, dinleme ve tartışma yordamını oluşturmaya çalışıyoruz. İfade özgürlüğü dersine iyi çalışmamız lazım. Irkçılık diyince herkesin kafasında aynı şey mi geliyor? Nasıl bu kadar seri bir şekilde formüle edebiliyoruz? Kim ne söylerse öncelikle dinleyebilme ve ne demek istediğini anlayabilme kültürümüzün daha gelişmesini diliyorum.
 - Foruma faşist, ırkçı, dinci her türlü insan gelebilir. Gezi parkında yaptığımız çeşitli dillerde "burası antikapitalist bir parktır" anonsu yapıldığında çok değişik tepkilerle karşılaştık. Ortada aslında süregelen kaosa rağmen bu görüntü büyük çekim gücü oldu. Ütopik bir sosyaliz inşaa ettik orada isteden de olsa. Kemalist arkadaşlar forum açabilir, hayırlı olsun. Koşuyolu parkı da ikiye bölünmüş durumda. Esenyurt'ta BDP forumu olarak ayrıştı. Bu gibi şeyler olabilir. Bunları önlemek için peşlerinden gitmemize gerek yok.
 - Herkese haberleşme hakkı verelim. İsteyen okumama hakkını kulansın. Tepkisiz kalmak mümkün.
 - Sınırsız özgürlük diye bir kavram yoktur. Belli sınırlar koymamız lazım. Hakaret ifadelerinin kullanılmasına nasıl izin verebiliriz. Ben sizi öldürebilirim de buna benzer mantıktadır.
 - Facebook kullanmayan arkadaşların haberleşme imkanı kalmayacak.
 - Nefret söylemi ve ifade özgürlüğü kavramlarını oturmamız lazım. Başkalarının gücenmesinden gitmesinden kendini sorumlu tutmak insanları kontrol etme fantazisini içerir. İfade özgürlüğü olduğu sürece insanların küsmesinden vb şeyler sorumlu değiliz.
 - Bu kadar tartışma sonunda karar alalım duyuru konusunda...
 OYLAMA: oylama yapıldı... Hiçbir şerh koymadan her türlü düşünceye dair duyurular mail grubunda yapılabilsin mi? 10 evet, 3 hayır, çekimserler var.
 - Hakaret içermesi, ırkçılık içermesi engellenmeli.
"Reklam ve hakaret içeren hariç" denmeli.
 - Herkes istediğini söylesin diye açarsak saçma olabilir. Forumdan birşey geldiğinden forum destekli algılanıyor. Filtreleme yapılabilir mi?
 - İç iletişim arkadaşlarımız moderasyon yapabilir mi?
 - Duyurular facebook üzerinden yapılsın, olmayan oradan açsın. Mail çok gelince hepsi okunmayacak.
 
- Sözlük mantığı ile yapılabilir mi iç iletişim.
 - Başlıklara göre konuların ayrıldığınbir sistem kullanılabilir. Mail grubunda gündem devam da edebilir bu şekilde.
 - Mail adreslerini güncelleme yapalım. Bu şekilde güven tazeleyelim.
 - Herkes yeni demokratikleşme paketindeki nefret söylemi kapsamına girebilir. Bizi av sahası gibi gören insanlar var. Kesin karar verilene kadar bunu kısıtlayalım.
 - ÖNERİ: hakaret, evrensel değerler, kişilik hakları gözetilerek karar alalım.
 - karar alana kadar hiç duyuru almayalım.
 
 KARAR: Tartışmaya devam edelim...
 
 # Tiyatral eylem fikri: herhangi bir mekan içerisinde dağınık olarak yerleşmiş flash mob tarzı eylem yapabiliriz.  Herkes bu konuda düşünsün. Beraber birşeyler yapabiliriz beraber. Tiyatrocu arkadaşımız bize ön ayak olabilir. Yurt dışında "flash mob" olarak örnekleri var.
 
 # Turşu yapma etkinliği duyurusu yapıldı. Hava itilafı medeniyle yapmasak mı denildi. Turşu kurmak didaktik bir eylemdir. Bu alıştırma daha sonra yapılacak büyük eylem için şeklinde olsun. Turşu yemeyi de birlikte yapalım.
 
 # KARAR: Halk meclisleri sunumu haftaya perşembeye ertelendi. 20:15- 20:45 arası sunum yapılacak. Gelenler bilgilensin diye bir metin varsa paylaşalım ki önceden hazırlanabilelim.
 
 # Haftaya pazartesi hava kötü olursa yine aynı mekanda toplanıyoruz
 
 
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder