9 Ekim 2013 Çarşamba

14_agustos_2013_macka_parki_forum_toplanti_notlari*DUYURULAR*

# 16 Ağustos aksamı İzmit depremini anmak ve unutmamak için taksim dayanışması duyuru var...AKM ve Kadıköy'den İzmit'e otobüsler kalkacak. Gidemeyecekler için, her forumun kendi parkında saat 03.10 da parkında deprem olmuş gibi buluşması ve  depremi unutmayalım çağrısı var.

# Forumlar arası koordinasyonuna hitaben hazırlanan  metin FAK'a ulaştırıldı. Tepki alan metinle ilgili Etiler forumu metni paylaşmayacaklarını; Yoğurtcu ve Zeytinburnu forumlarının ise paylaşacaklarını ve haklı bir metin olarak gördüklerini belirtmiş. Ayrıca forumlar arası koordinasyon toplantısını Maçka Parkı'nda yapılması önerilmiş.

- Maçka forumu olarak metnin arkasındayız. Forumlar arası koordinasyonun burada yapılması gereksiz. ++ - Koordinasyon her toplantısını farklı forumlarda yapabilir böylece forumlara daha sağlıklı dahil olurlar - Yazımızın tekrar okunmasını öneriyoruz - Açıklama olarak kısa bir metin hazırlayalım ve Maçka forumu adına gitsin. ++++

*KARAR: *Forumumuz sizlere açıktır; dış ilişki temsilcilerimiz forumun iradesini ifade etmekteler... kısa bir metinle forum açıklaması.

# 1 Eylül barış zincirine katılacak mıyız?

- Barış ve demokrasi kongresi 1-2 Eylül de büyük bir miting yapacak - Forumlar arası barış zinciri konusunda taksim dayanışması destekliyor - Önce çalışma grubuna katılalım ardından forum olarak katılıp katılmayacağımızı belirleyelim. ++ - Forum olarak katılmayalım kişisel katılım olsun ++ - Çalışma grubuna gönüllü bir arkadaşımız gitsin bize bilgi versin KARAR

# 20-25 Ağustos ta bir öğrenci komünü kuruluyor

# Dernekleşme konusunu tartışalım - Kapalı mekan- Cafe açılması konusunda konuşuldu. Dernek açılmasının daha sağlıklı olacağı söylendi - Dernekleşme sürecine nasıl bakıyoruz? Dernekleşme dışında bir tercih olabilir mi? - Dernek kurma için tüzük çalışması gerekmektedir. - Şişli merkez platformunun yaptığı gibi bilgilendirme ve duyuru için Kaymakamlıktan izin ile bir masa ve alan ayırmıştı. Maçka için de yapılması için dilekçe hazırlanacak, başvuru yapılacak. - Alınacak alanda broşür dağıtılması hakkında- süreli olarak ( 1 hafta 10 gün gibi) bir amaç öngörülüyor.

*KARAR: *kaymakamlık ile yer tahsisi ve masa konusunda görüşülmesine ve bir dilekçe hazırlanmasına karar verildi

*GÜNDEM* * * # Rojava - Rojava'da olanlar hakkında tartışıldı, sınır kapısı ve yaşananlar - TR dış politikası ile ilgili bir durum. El Nursa katliam yapıyor ve Türkiye de besleniyor çeteler. Kıyım yapılıyor. - Kürdistan denilen coğrafya içinde Rojava da batı ülkesi anlamına gelen bir terimdir. - Sınır el Kaide'ye El Nusracılara kapalı değil- fakat insani yardımlara kapalı. Filler tepişince çimler eziliyor:) - Duyarlılığı düşürmeden yardım edilmeli duyarlı olunmalı - PYD PKK'nın organik bağı... Sınıfsal olarak da kabaca devrimci hareketi tanımlayamayız. Birbirine geçmiş yapılardır bunlar. - Ulusal Kürt kongresi olacaktı, Barzani'nin kongreyi 2 hafta erteledi sebebi katliamın araştırılması isteniyor. Barzani bunu kullanarak PKK yi boşa düşürmek istiyor. - Konu ile ilgili makale paylaşımında bulunulacak. - El Nusra'nın olduğu yerde terör var... - Dışişleri politikaları eleştirildi - Dökülen kan sivil halkın kanı denildi

Sorular: - PYD - PKK bağlantısı - Hükumetin PYD'yi de terör örgütü sayarak olası tavrı - El Nusra'yı destekleyerek hükumetin suç işlemesi ve sivillerin ölümüne neden olması - Muhalefet tepkileri

# İnsanı yardım kampanyası - Kampanya ile ilgili Yoğurtcu forumu bir yürüyüş yapmış - Malzeme yola çıkmış salı günü. Bir daha ki tır belli değil malzeme geldikçe belli oluyor. - Pazar günü piknik sırasında gönderim için malzeme toplanması duyurusu yapılması KARAR - Takas ta olan kıyafetleri Rojava yardım malzemelerine ekleyelim KARAR

*KARAR: *Rojava'ya insanı yardım konusunda Maçka forumu olarak destek verelim. Pazar piknik te bir duyuru ile paylaşalım.

* Öneri: çalışma grubu kuralım masa kurmak ve tanıtım için. * Gündem önerisi: daha aktif sonuca odaklı planlar yapmalıyız orta vadede- Heybeliada örneği anlatıldı.

# DERNEKLEŞME KONUSU - Dernek önerisi- Maçka dayanışma derneği - Aceleci davranmayalım ve tartışıp sindirerek ilerleyelim - İlkeler belirlenebilir gecikmeden. Derneğin Maçka forumunun bütünlüğünü yansıtacak bir ilkesi olmalı. - Yordamımızın ruhunu dernekler kanununun getirdiği tüzüğün içine yerleştirilerek ilkeler belirlenebilir. - Forumun bütünlüğünü temsil etmesi gerekiyor - Genel mutabakat olumlu - Büyük bir forum tertipleyip kaymakamlıktan alacağımızın izinle Maçka forumu dernekleşti diyerek büyük bir çağrı yapıp dernekleşme kararımızı duyurabiliriz ( iç ve dış duyuruları yapmış oluruz) ++++ - Artı eksilerini tartışalım - Başka forumlarla birleşebilir miyiz? Mesela tavla forumu - Diğer forumlarında bu yapıya geçmesi sürdürülebilirlik adına önerilebilir. - Çalışma grubu kurarsak  bu grup dernek için listeyi hazırlar: tüzük, mekan, organlar gibi.. Öncelik sırası belirlenip yapıyı oluşturulabilir. - Duyuru ve tanıtım dernek kurulduktan sonra olabilir böylece üye kabul edebiliriz. - Duyurmadan önce biz bir çalışmamızı olgunlaştırmalıyız. +++ - Forum ruhuna uymuyor dernek kurmak diyenlerde var. - Forum ruhu derneğe aktarılabilir. - Mevzu sadece kışın mekan sıkıntısı nedeni ile dernekleşmek ise  başka şekillerde de çözüm bulunabilir - Mahalle çalışmaları için dernekleşmek gerekiyor bu noktada önemlidir. - Çalışma grubu süre konusunda bir öneri getirsin. - Her forum öncesinde çalışma grubu bilgi versin..

*KARAR:* Dernekleşme konusunda bir çalışma grubu oluşturuldu... Grup dernek kurmak için gerekli adımlardan oluşan listeyi hazırlayacak (tüzük, mekan, organlar gibi); zamanlama konusunda bilgilendirme yapacak. *Gönüllüler:* Nazan, Batuhan, Süleyman, Nilay, Tuna, Zeynep K., Zeynep Ç.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder