9 Ekim 2013 Çarşamba

Çayyolu Üç Fidan (ÇÜF) Forumu 2013-08-06
Forum iletişim bilgileri:
Twitter: @cayyolu3fidan
E-mail: cayyolu3fidan@gmail.com
Yer: Çayyolu Üç Fidan Parkı
Tarih ve saat: 06.08.2013 21:00
Kişi sayısı: 20
Anahtar kelimeler: Silivri, Maçlarda Slogan Yasağı, KYK Burslarının Kesilmesi

GÜNDEM:
·         Silivri
·         Maçlarda slogan yasağı
·         KYK burslarının eyleme katılan öğrencilerden kesilmesi


KONULAR/FİKİRLER:
1.       Silivri

·          Bir katılımcımız, kimsenin tarafını tutmak zorunda olmadığını belirterek, mahkemenin “maddi değerlere dayanmayan siyasi kararlar” aldığını ve kararların usülden ve esastan bozulacağını düşündüğünü söyledi. “PKK, KCK, Hizbullah davalarında yapılan hukuksuzlukları da çok iyi biliyorum. O gün de hukuksuzluğun karşısındaydım, bugün de. Veli Küçük’ten yana hukuksuzluk yapılıyorsa o hukuksuzluğun da karşısında olmalıyız.” dedi.
·         “Hukuk, iktidarın koyduğu kurallardır.” diyen bir katılımcımız, “Biz Pozantı Cezaevi’ni çok çabuk unuttuk. Veli Küçük’e içim acımadı. Ama biz insanız onlar ‘ah’ dediği anda onlara eziyet edilmesine karşı çıkacağız. Veli Küçük belki darbeden değil, faili meçhullerden yargılanmalıydı. Biz bile bu kararların usülden bozulacağını biliyoruz. Acaba göstermelik ağır cezalar verilerek biz manipule mi ediliyoruz?”
·         Son 50 senedir Türkiye’de  insan hakları, yargının bağımsız olmaması, demokrasi gibi konularda hukuksuzluk yapıldığını vurgulayan bir katılımcımız, “Demokrat Parti zamanında da hukuksuzluk yapılıyordu, bugün de AKP tarafından yapılıyor.” dedi. Katılımcımız “Türkiye’de asgari ücret 774 Lira. Demokrasi gelince akla refah sistemi gelir. Avrupa’da en düşük ücret 2000-2500 Euro. Bizde bir kölelik sistemi var. Sopa şimdi kimin elinde? Önce çalışan tüm insanları aynı noktada nasıl birleştireceğimizi düşünmeliyiz. Asgari müştereklerimizi belirlemeliyiz. Bu düzeni elde tutmak için Ortadoğu’da insanlar birbirine vurduruluyor. Günlük olayları tartışarak sonuca varamayız. Bütün bunların neden kaynaklandığını bulmalıyız.” diye konuştu.
·         “Silivri’ye tepkimizi göstermeliyiz.”
·         Bir katılımcımız da, “Biz hangi hukuku savunuyoruz? Böyle bir MHP, böyle bir CHP, böyle bir asker. İP ve Ulusal Kanal bana göre provokatif bir örgüttür. Ulusalcı bile değildir. Gezi olaylarını sanki Silivri için yapılmış bir ayaklanmaymış gibi gösterdi. Bu konu çok daha ciddi bir konudur. Türkiye’de derin devlet ve Türk Ordusu yeniden şekilleniyor. Bu asker eliyle değil, başka eller vasıtasıyla yapılıyor. Silivri konusunda taraf tutulmamalı. AK Parti’yi kuran da askerdir. Komünizm gelmesin diye MHP’yi kuran da askerdir. Bizim her iki tarafı da deşifre etmemiz gerekiyor. Bu hareketin silivri’ye yönlenmesini engellemeliyiz. Gezi olaylarını İP ya da TGB düzenliyor gibi göstermek Tayyip’in çok hoşuna gidiyor.” dedi.
·         “İP, kendi siyasal emelleri için Atatürk’ü, TGB’yi istismar ediyor.”
·         “31 Mayıs’ta hiç kimsenin anlamadığı bir şey oldu. Hiç kimse bunu bir yere götürmemeli.”
·         Bir katılımcımız, “Bütün siyasi toplumlar gezi olaylarını sahiplenmeye çalışıyor. İsim üzerinden gidiyorlar. Gezi, yapılan haksızlıklara genel bir başkaldırıdır.” dedi.
·         Hükümetin sokağa çıkış gerekçelerimizi dağıtmaya çalıştığını belirten bir katılımcımız, “Devlet çok profesyonel. Her türlü satılmışı aramıza sızdırabilir. İslamcıyla, TKPyle, ulusalcılarla uğraşırsak parçalanırız. Hatalar yapılması doğal. Bir tek ölüler hata yapmaz çünkü hiçbir şey yapmaz. Gezi ruhundan ayrılmamalıyız. Geçmişte bizim neslimizin hatası şu oldu, biz birbirimizi öldürdük, birbirimizi ihbar ettik. Bu yüzden kaybettik.” dedi.
·         Bir katılımcımız, “Ben karşı olduğum şeyi tabi ki burada söyleyeceğim. Başka nerede söyleyebilirim? Silivri kararları kamu vicdanını zorluyor. Sırf bizi oraya itmeye çalışıyorlar diye karşı çıkmazsak ne farkımız kalır? Hukuksuzluğa karşı çıkmalıyız.” dedi.
·         Bir katılımcımız, “Susurluk diye bir olay yaşadık. Halledilmiş gibi gösterdiler. Az ceza veya çok ceza, ben kimsenin yatmasını istemiyorum. Onlar rejimin rol verdiği insanlardı. Sosyal demokrat partiler, askerlerin yanında duruyorlardı. Yaşadığım ülkenin yaşanabilir bir ülke olmasını istiyorum. Geziciler her şeyi sorguluyorlar. İyi yapıyorlar.” dedi.
·         Başka bir katılımcımız, “AKP var, AKP’nin karşısında hepimiz varız. Bu ülkenin temel sorunları neler? Kürt’ü, Türk’ü, Alevisi, Sunnisi eşit değil. Mevcut sistemin bütünüyle karşısında olunmalı. Sermayeyi elinde tutanlarla neyi inşa edeceksiniz? Ayrılmadan tekrar bir araya gelemeyiz. Muharrem İnce bugün ‘PKKlılar’a reva görülen generallere görülmedi.’ dedi. Terörle mücadele yasası antidemokratikse karşı çıkacaksın. Hiçbir şey gökten zembille inmez. Süreklilik gereklidir. Yerel seçimlerde ne yapılmalı? Sorun sistem sorunu. Ankara’da 45 tane forum var. Böyle bir şey hiç olmadı. Gezi’de ‘hükümet istifa’ denmesi bana anlamsız geldi. İstifa ettirip ne yapacaksınız?” dedi.
·         Bir katılımcımız, “Ben Silivri’de yapılanlara karşı hiçbir şey yapmam. İsteyen bireysel olarak yapabilir.” dedi.
·         Bir katılımcımız, “AKP, anayasa değişikliği ile HSYK ve Anayasa Mahkemesi’ni eline aldı, kendi üstün hukukunu kurdu. Hukuk sistemine karşı genel tavır alınmalı. Silivri gündemde olduğu için bugün silivri2yi konuşuyoruz.” dedi.
·         Bir katılımcımız, “Gezi’dekiler mücadele ediyor. Biz kimiz, kimden yanayız? ABD Emperyalizminin Türk Ordusu’na yeni bir şekil verme çabasında olduğunun deşifre edilmesini istiyorum.” dedi. 
·         “Haksızlığın olduğu yerde hukuksuzluk da vardır. Varolan hukuk kuralları, herkese eşit uygulanmalı. Bir katile kendini savunma hakkı vermezseniz hukuktan bahsedemezsiniz. Tanık var, belge yok. Bir CD vardı, şimdi yok ortada. 2003 yılında yazıldığı söylenen Balyoz belgesinde 2007 yılında kullanılmaya başlanan yazı karakterleri vardı. Peşin hüküm var. Buna karşı çıkmak gerek. Dayanışma içinde olmazsak adalet sorunu çözülmez.”
·         “Hükümet gündemi Silivri olarak belirlediyse, forumların gündemi oradaki hukuksuzluğa tepki vermek olmalıdır.”
·         “Askeri vesayetse Uludere sorumluları yargılanmalı. Derin devletse, Tansu Çiller yok, Bahçeli yok, Demirel yok, Mehmet Ağar da yok”
·         “Burası şu anda dünyanın en sıcak bölgesi. Bu durumu kendi çıkarlarına göre şekillendirmeye çalışan emperyalistlere karşı birleşmeliyiz. Silivri, haksızlıklar ve özgürlükler anlamında bizi ilgilendiriyor.”
·         “Haksızlığa karşı olan tutum, suçluların yanında olmadan da gösterilebilir.”
·         “Her türlü haksızlığa, hukuksuzluğa karşı bir tutum içinde olmalıyız.”

2.       Maçlarda Siyasi Slogan Yasağı

·         FB maçının başından sonuna kadar Gezi sloganları atılınca “kötü siyasi slogan” atılması yasaklandı.
·         “Bol bol slogan üretelim.”
·         “Çarşı onu halleder, merak etmeyin.”

3.       Eylemci Öğrencilerin KYK Burslarının Kesilmesi

·         “KYK’da zaten torpil dönüyor.”
·         “Torpil, ispiyonculukla birleştirilerek legal hale getirilecek.”
·         “Eylül ayında bir öğrenci hareketi olursa destek verilmeli.”
·         “Bursu kesilen insanlar, destek sağlayabilecek insanlara yönlendirilebilir.”
·         “Hayır kurumlarında burs şartları ağır; Müslüman olmak, şu bölümde okumak gibi.”
·         “Bu konu baroların gündeminde de var.”
·         “Gençlere tanıdıklar vasıtasıyla ulaşılarak yardım edilmeli. Dönem başında ders kitapları, laptop alınabilir.”                

SONRAKİ TOPLANTI:
Tarih ve saat: 13.08.2013
Yer: Çayyolu Üç Fidan Parkı

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder